Editör: Lizzie Crook

Notre-Dame Katedrali’nin yeniden inşa edilen kulesi , mimar Eugène Viollet-le-Duc tarafından tasarlanan 1859 versiyonuyla aynı tasarımla Paris’te ortaya çıktı .

2019’daki yıkıcı yangının ardından yeniden inşa edilecek simgesel yapının unsurları arasında yer alan 96 metre yüksekliğindeki kulenin etrafındaki iskeleler kaldırıldı .

Notre-Dame Katedrali’nin yeniden inşa edilen kulesinin iskelesi kaldırıldı. Wikimedia Commons aracılığıyla Jmex’in fotoğrafı.

Bu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, binanın 2019 yangınından önceki haliyle “aynı şekilde” yeniden inşa edilmesini sağlayacağını söylediği ikonik katedralin restorasyonunda önemli bir kilometre taşına işaret ediyor .

Başlangıçta katedralin Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için yeniden açılmasına kadar çalışmaların zamanında tamamlanması bekleniyordu , ancak şimdi Aralık 2024’te yeniden açılması planlanıyor. Ancak yenileme çalışmalarının 2028 yılına kadar devam etmesi beklendiğinden iskele binada kalacak .

 

 

Altın bir horoz tarafından taçlandırılmıştır

Fotoğraflarda, Notre-Dame Katedrali’nin kulesi, yeniden inşasının Aralık ayında tamamlanmasından bu yana ilk kez tam olarak görülebiliyor.

Ahşaptan yapılmıştır ve binanın orijinal gotik versiyonunun yerini alan Viollet-le-Duc’un 1859 versiyonu modellenmiştir.

Yeniden inşa edilen kulenin tepesinde, orijinal haçın yeniden canlandırılmasının yanı sıra, yenileme çalışmalarına liderlik eden mimar Philippe Villeneuve tarafından tasarlanan altın bir horoz yer alıyor.

BBC’ye göre Villeneuve, horozun “ateşten kanatlarının” “katedralin bir anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğabileceğini” hatırlattığını söyledi .

 

 

Kulenin iskelesi geçen ay kaldırıldı

2019’da Notre-Dame Katedrali’ni saran yangın, simge yapı binasının iç kısmının boşaltılması ve çatısının ve kulesinin tahrip olmasıyla uluslararası manşetlere taşındı.

Çok sayıda tasarımcı kulenin değiştirilmesi için teklifler sundu ancak Macron’un kulenin aynı şekilde yeniden inşa edileceğini doğrulamasıyla geleceğine ilişkin spekülasyonlar sona erdi.

Ancak iç mekanlarının , günah çıkarma kulübelerinin, sunakların ve klasik heykellerin yerini modern sanat ve ışık ve ses efektleriyle değiştireceği daha turist dostu bir yenileme yapılması bekleniyor .

Restorasyon projesi kapsamında Notre-Dame Katedrali’nin ön avlusu ve çevresi de yenileniyor.

 

2027’de tamamlanması planlanan projede Belçikalı mimar Bas Smets, katedrale bakan meydanı yeniden canlandıracak ve altındaki terk edilmiş yer altı otoparkını bir ziyaretçi merkezine dönüştürecek.Notre-Dame’ın ana görseli Alma Studio tarafından yapılmıştır. 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir