Editör: Tom Ravenscroft

Norman Foster, koronavirüs pandemisinin temelde şehirleri değiştirmeyeceğini, ancak daha sürdürülebilir binalara, kentsel çiftçilik için bir “rönesans” a ve monoraylar için “yeni bir geleceğe” yol açabileceğini söylüyor.

 

 

Foster, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Belediye Başkanları Forumu’nda yaptığı konuşmada, mevcut pandeminin şehirler üzerinde uzun vadeli bir etkisi olmayacağına ancak mevcut eğilimleri hızlandıracağına inandığını söyledi.

 

“Covid-19 şehirlerimizi değiştirecek mi?” Londra stüdyosu Foster + Partners’ın kurucusuna sordu. “Şimdi öyle görünebileceğini düşünüyorum, ancak tarihin daha geniş açısında cevap hayır.”

 

“Değişim yerine, yalnızca salgından önce görünen değişim eğilimlerini hızlandırdı, hızlandırdı” diye devam etti.

 

“Her kriz hızlandı ve kaçınılmaz olanı büyüttü”

 

 

Foster, mevcut koronavirüs salgını ile şehirleri etkileyen önceki krizleri karşılaştırdı ve bu da bina standartlarında ve sağlık odaklı mimaride iyileştirmelere yol açtı.

 

“Örnek olarak Londra’yı alın” diye açıkladı. “Büyük Ateş, 1666, yanmaz tuğlaya yol açan Yapı Kodlarını yarattı
“On dokuzuncu yüzyılın ortalarındaki Kolera Salgını, Thames’i açık bir kanalizasyondan temizledi ve modern sanitasyonun doğuşu oldu” diye ekledi. “Bunun ardından halka açık parkların sağlıklı boyutu geldi.”

 

“Sonra tüberküloz vurdu ve mimaride modern hareketin doğmasına yardım etti – büyük pencereler, güneş ışığı, teraslar, beyaz ve temiz ”diye devam etti.

 

“Ancak bu sonuçların her biri – yanmaz inşaat, kanalizasyon, yeşil parklar, modernizm – her halükârda meydana geldi ve sadece Londra’da değil, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde, çünkü şehirler birbirlerinden öğreniyor –  her kriz kaçınılmaz olanı hızlandırdı ve büyüttü. ”

 

Sürdürülebilir binalar “ana akım haline gelebilir”

 

Yüksek teknolojili mimarinin geliştirilmesinde kilit bir figür olan Londra merkezli mimar, koronavirüs salgınının daha sürdürülebilir binaların ve ulaşımın benimsenmesini hızlandırabileceğine inanıyor.

 

“Doğal havalandırmalı yeşil binaların yalnızca sağlığınız için iyi olduğunu, aynı zamanda daha iyi performans göstermenizi sağladığını kanıtlayacak bilimsel kanıtlarımız var” dedi.

 

“Bu tür binalar artık bir istisna. Ancak bunlar ana akım haline gelebilir. Ayrıca şehirlerdeki yeşil alanların – büyük ya da küçük – sağlık ve refaha katkıda bulunduğuna dair kanıtımız var.”

 

Ulaşım için, elektrikli araçlara yönelik mevcut eğilimlerin devam edeceğini, e-bisiklet ve scooter kullanımındaki artışın devam edeceğini, hareket halindeyken şarjın tanıtılabileceğini ve monorayların geri dönebileceğini söyledi.

 

Ayrıca otoparkların modası geçmiş olabileceğini söyledi ve çiftçiliğin kentsel alanların daha yeşil hale gelmesinin birkaç yolundan biri olarak şehirlere geri dönebileceğini tahmin etmeye devam etti.

 

“Bu pek çok eğilimden sadece bazılarının kümülatif etkisi, şehir merkezlerini ve yerel mahalleleri dönüştürerek onları daha sessiz, daha temiz, daha güvenli, daha sağlıklı, daha arkadaş canlısı, yürünebilir, bisikletle gezilebilir ve fırsat yakalanırsa daha yeşil hale getiriyor” dedi. .

 

“Tarih bize geleceğin iki metrelik bir mesafe olmadığını söylüyor”

 

Mimar, şehirlerin mevcut sağlık krizinden kurtulacağından emindi. 20. yüzyılın başlarındaki İspanyol gribi salgınını, şehirlerin uzun vadede sosyal mesafe kuralları uygulamak zorunda kalmayacağının kanıtı olarak hatırlattı.

 

Foster, “Tarih bize geleceğin iki metrelik bir mesafe olmadığını söylüyor” dedi.

 

“1918-20’deki son büyük salgın, daha fazla cana ve gençlere mal oldu, terk edilmiş şehir merkezleri, yüz maskeleri, kilitlenmeler ve karantinalar yarattı” diye devam etti.

 

“Tanıdık geliyor mu? Aynı zamanda büyük halka açık toplanma alanları, büyük mağazalar, sinemalar ve stadyumlar ile 1920’lerin sosyal ve kültürel devrimini de müjdeledi.”

 

Mimar, mevcut krizin şehirlerin yaşanmaya daha çekici ve gelecekteki sağlık sorunlarına daha dayanıklı yerler haline gelmesine yol açabileceği sonucuna vardı.

 

“Pandemi birçokları için trajik bir olay, hepimiz sevdiklerimizi kaybettik ve şu an için virüs
devam ediyor “dedi.

 

“Ancak geri adım attığımda, şehirlerin dayanıklılıklarını ve cazibelerini kanıtlayacaklarından eminim – sonuç olarak daha güçlü ve daha iyi bir şekilde geri dönecekler.”

 

Diğer birçok tasarımcı, Ukraynalı mimar Sergey Makhno’nun evlerimizin nasıl değişeceğini tahmin etmesi ve Michelle Ogundehin’in gelecekteki evlerin 11 iç mekanının koronavirüsü hafifletmek için tasarlanmasının ana hatlarını çizmesi ile koronavirüsün şehirleri nasıl etkileyeceğini tahmin ediyor.

 

Trend tahmincisi Li Edelkoort, pandeminin “daha önce görülmemiş büyüklükte bir küresel durgunluğa” yol açacağını ve insanlığın değerlerini sıfırlamasına izin vereceğini söyledi.

 

 

Kaynak: Dezeen

 

 

3 Comments

  1. Pandemi ile birlikte yeni dünya düzeni ve artık şunlar olmayacak bunlar olmayacak şeklinde bir çok akıl yürütme dinledik. Aradan geçen zaman bize bazı şeyleri öğretiyor. Birşeyler değişecek, ama herşey değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir