Yeni kent, Kahire’nin yükünü üstleniyor.

Kahire bölgesinde artan konut ve ofis alanı talebi nedeniyle, öncü geliştirici firma Sorouh, kentin dışında 42.3 milyon fit karelik, karma kullanımlı bir laanın master planı ve tasarımı için uluslararası bir tasarım firması olan Callison’u görevlendirdi. Yeni Sorouh kenti, 40.000 kişiye konut ile yaşam, iş ve eğlence imkanı sunarken, Kahire Uluslar arası Havalimanı, önemli okullar ve hastanelere de yakın olacak.

Bu yeni entegre toplum için Callison’un master planı, 30.7 milyon fit karelik konut birimi, 4.3 milyon fit karelik ofis alanı ve 1.85 fit karelik ticari kapsıyor. Parklar, kamusal alanlar ve üç şeritli bulvarları olan yemek ve eğlence bölgeleri, farklı ve enerjik bir estetiğe sahip. Göl kenarındaki yaya yolları Pazar hareketini arttırırken, yeşil alanlar, parklar ve su öğeleri bir vaha etkisi yaratarak dramatik bir kentsel kimlik oluşturuyor.Kaynak: World Architecture News

6 Comments

  1. mimari düzenleme bu kadar güzel olunca, su kenarı bu kadar iyi kullanılınca ortaya olumlu ve yaşanılası bir kent çıkıyor.

  2. suyu çok güzel kullanan tam bir nehir kenarı manzarası olan yerleşimler tasarlanmış bence çok başarılı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir