EAA-Emre Arolat Architects mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak bilinen “MIPIM Architectural Review Future Project Awards 2009”da iki farklı projesiyle “Commended” ödüllerine layık görüldü.

EAA-Emre Arolat Architects dünyanın farklı ülkelerinden yaklaşık 300 projenin katıldığı yarışmada Türkiye’den ödül alan tek mimarlık ofisi oldu. EAA’ya yarışmada ödül getiren “Tekfen Kağıthane Ofisleri” “Ofis Yapıları” kategorisinde yarışan 51 proje arasında, “Milas Ağaoğlu Golf Oteli” ise “Perakende ve Rekreasyon Yapıları” kategorisinde yarışan 44 proje arasında ödül almaya hak kazanan dörder projeden biri oldu.

Milas Golf Hotel

İngiliz mimarlık dergisi Architectural Review ve dünyanın önde gelen emlak pazarı MIPIM işbirliği ile 2002 yılından beri organize edilen MIPIM Architectural Review Future Project Awards’ın jürisine Architectural Review dergisinin editörü Paul Finch başkanlık ediyor. Jüri, değerlendirmesinde sözkonusu projelerin yaratıcı, güncel ve iyi mimarlık örnekleri olarak işverenin beklentilerini karşılamalarının yanısıra, toplumsal yaşama katkı sağlamalarına, çevresel ve sosyal sorumluluk bilinci ile tasarlanmış olmalarına dikkat ediyor.

MIPIM Architectural Review Future Project ödülleri, 11 Mart 2009 gecesi Cannes’daki Palm Beach Casino’da yapılacak görkemli bir törenle sahiplerine sunulacak. Mart ayında Cannes’da gerçekleştirilecek olan MIPIM Fuarı’nda sergilenecek olan projeler 30.000 MIPIM üyesine gönderilmek üzere hazırlanan yarışma kataloğunda da yer alacak.

Kağıthane Tekfen Ofisleri

Emre Arolat ve Gonca Paşolar tarafından 2004 yılında kurulan, sonrasında da Şaziment ve Neşet Arolat’ın katılımı ile iki farklı mimarlık kuşağının deneyimlerinin harmanlandığı EAA – Emre Arolat Architects, geçtiğimiz Kasım ayında Antalya’daki Minicity Maket Parkı yapısıyla dünyadaki en önemli mimarlık ödüllerinden biri olarak kabul edilen “AR Awards for Emerging Architecture” ödüllerinden “Commended” ödülüne layık görülerek, bu ödülü ikinci kez Türkiye’ye getirmiş; 2006 yılında da Dalaman Uluslararası Terminali ile AR Awards jürisi tarafından “Highly Commended” ödülünü kazanarak yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz yıl birçok uluslararası mimarlık kuruluşunun katıldığı yarışmayı kazanarak üstlendiği ve Avrupa’nın en kapsamlı projelerinden olan Zorlu Center’ın yanısıra, Mecidiyeköy Likör Fabrikası, İş Gyo İzmir Kompleksi, Zorlu Konak Residence, Saral Ayazağa İş Merkezi, RDKM Kültür Merkezi, Bodrum Büyük Klüp ve İzmir Yeni Fuar Alanı gibi önemli projeleri hazırlamakta olan EAA-Emre Arolat Architects, Minicity Maket Parkı yapısı ile 2005 yılında da Mies van der Rohe Ödülleri’nde “Seçilmiş Projeler” arasına girmişti.

mimdap’ta ilgili haber için tıklayınız:
2009 MIRIM AR Gelecek Proje Ödülleri sahiplerini buldu

Ayrıntılı bilgi için:
Yasemin Şener
Kurumsal İletişim Koordinatörü
[email protected]

Kaynak: EAA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir