Kansas Greensburg’un büyük bir hortumla yerle bir olduğunu biliyoruz. Bölgedeki çevreci inisiyatiflerden bir grup mimarlık öğrencisi, bölgeye gelerek sürdürülebilir gelişme prensiplerine dayanarak evler tasarlıyorlar.

Kansas Üniversitesi mimarlık profesörü Dan Rockhill’in 804 numaralı atölye sınıfı, Greensburg Sanat Merkezi’nde sürdürülebilir prototipler oluşturabilmek için kâr amacı gütmeden çalışıyor.Bu çalışma sayesinde, üniversite öğrencileri, hem uzun ömürlü, ekolojik, ekonomik ve sürdürülebilir tasarım yapmayı öğreniyorlar, hem de bölgede gönüllülük prensibiyle çalışan bir grup sayesinde sorunlara çözüm getiriliyor. Yaklaşık 150000 metrekare genişliğindeki alanda gerçekleştirilen tasarımda, rüzgâr tribünleri, güneş enerjisi panelleri, çevreci teknolojiler bulunacak ve bunlar Kansas için bir ilk olacak.

Tasarım yapılırken, bölgede bir de iletişim merkezi kurulmuş. Proje yürütücüsü Rockhill konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bu insanlar mağdur ve her şeylerini kaybetmişler. Biz de onların hayatına bir katkı yapma fırsatı yakaladık.”

Kansas State Üniversitesi öğrencileri, 2007 Solar Dekatlon yarışmasına katılmışlar ve burada güneş enerjisi kullanan, poligonal bir evin sunumunu yapmışlardı. Yapılan tasarımla ilgili olarak Larry Bowne, “sürdürülebilirliğe bütüncül bir yaklaşım” tanımlamasını yapıyor. Prefabrikasyon, tasarımın temelini oluşturuyor. Öğrenciler tasarımlarını neredeyse bitirmiş vaziyetteler ve yetkililerle de konuşulduktan sonra Greensburg’un çeşitli yerlerine binaların yerleştirilmesi düşünülüyor.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

One Comment

  1. öğrenci projeleri olarak çok olgun. düzeyl yarışmalar bizde de yapılmaya başlandı öğrencilere yönelik. bence bu deneyler yetişmekte olanlar için çok gerekli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir