Mimar ve sanatçı Melek Zeynep Bulut’un ödül alan “Açık Yapıt” eseri, Cumhuriyetin 100. yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) sanatseverlerle buluştu. Eser, 19 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak.

Açık Yapıt, Haziran 2023’te Londra Bienali’nde tarihi Somerset House’un avlusunda sergilenmesinin ardından 47 ülke ve 22 üniversite arasından seçilerek “Public Award”ı kazanmıştı. Bu teatral anıt, çeşitli çağdaş sanat otoriteleri tarafından “Son Anıt” olarak yorumlanarak sergilendiği ilk günden uluslararası basında önemli bir yer edindi.

Tüm anıt ve temsillerine nazik bir soru işareti olan bu kent yerleştirmesi, sergi boyunca bir manifesto olarak değerlendirildi ve bu sergilemenin hemen ardından Londra Tasarım Festivali 20. Yıl Özel Seçkisi’ne davet edilerek; tarihi Thames Nehri üzerinde, Londra Silueti’nde  bu kez “asılı bir anıt” olarak sergilendi, kürasyonunu “yer, aidiyet temaları üzerine bir düşünce” olarak belirledi. Bu sergileme ile de Mayor of London, Victoria&Albert Müzesi gibi değerli oluşumların jüriliğinde hazırlanan son 20 Yılın En Etkili İşleri‘nin listelendiği The Red Book’ta (Kırmızı Kitap) yer alan 30 eserden biri oldu.

Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı özel daveti ile Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyarete açılan eser, temelindeki aidiyet ve kent vurgusunu temel alarak “Dünya dediğimiz bu katılığa” özel kürasyonu ile iki bakışlı bir sergi, şehrin ortasında yerine yerleşmeyen, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer sıkışık, yer yer eğreti bir teatral anıt olarak olarak ziyaretçilerle buluşuyor.

Eserin ötesinde bir manifesto niteliği taşıdığı çeşitli sanat otoritelerince vurgulanan “Açık Yapıt”ın tasarımcısı Bulut, bu yıl aynı zamanda Royal Academy of Arts’ın yaratıcı kurul üyeleri arasında yer alıyor.

Mimari ve Akustik Danışmanlığını Celâleddin Çelik’in üstlendiği eserin, Mühendislik ve Strüktür Danışmanlığı Doç. Dr. Mehmet Selim Ökten ve Ekibi’ne ait.

Kaynak: Ntv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir