DL1310 Apartmanı
Tasarım: Young & Ayata, Michan Architecture

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DL1310, uzaktan bakıldığında Mexico City çevresine kolayca uyum sağlar. Ancak daha yakından incelendiğinde, yerel volkanik bir taştan yükselen 1000 metrekarelik, beş katlı çok aileli binadaki heykelsi delikli pencereler, her biri ışığı ve manzaraları yakalamak için eğilmiş ve yatırılmış yapıyı canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çift ​​kıvrımlı, adil yüzlü beton çevreler. New York ve Los Angeles merkezli Young & Ayata ve yerel firma Michan Architecture ile ortaklaşa tasarlanan orta pazar, yedi üniteli yapı, özellikle malzemenin potansiyelini keşfetmesinde Meksikalı mimar ve somut yenilikçi Félix Candela’dan etkilenmiştir. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mexico City’nin güney kesimindeki Tetelpan mahallesinde bulunan DL1310’un hafif eğimli alanı, iki tek ailelik ev arasına düzgünce sıkıştırılmıştır. Bu komşu yapılar halihazırda düşük seviyeli olmasına rağmen, sitelerin her ikisi de yerel kanun kapsamında dikey büyüme için uygundur; Mimarlar, potansiyel olarak daha uzun gelecekteki komşulara ve görüş kaybına karşı geleceğe hazır olması için, binanın ayak izini küçülttüler ve alanlar arasında nefes alma alanı sağlamak için onu parti hatlarından geri çekti. Ek bir avantaj olarak, yerel imar düzenlemeleri, daha küçük ayak izi üzerinde ek bir yükseklik katına izin vererek sonuçta projenin kare görüntüsünü maksimize eder ve dört kenarda da pencerelere izin verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Young & Ayata müdürü Michael Young, “Yan arsa çizgilerinden içeri çekerek pencereler alabiliyoruz, ancak o zaman tam orada olan gelecekteki bir binaya bakacak bir pencereniz var, ki bu pek de arzu edilmiyor,” diyor Young & Ayata müdürü Michael Young .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, iç görünümleri korumak için benzersiz bir pencere düzeni geliştirdiler, pencereleri dökme beton dış cepheye diyagonal olarak yerleştirdiler ve caddede eğik olarak yukarı ve aşağı uzanan görünümleri çerçevelediler. Young & Ayata müdürü Kutan Ayata, “Bu eğik pencerelerden kaynaklanan koşul, nasıl deneyimli bir alan olduğu açısından normatif bir kat planını tamamen dönüştürüyor” diyor. Ekip, tahtaların damarlarını ve dikişlerini kaydeden beş boyutta daha ekonomik fiberglas kalıp oluşturmak için geleneksel ahşap kalıp kullandı.

 

 

 

Ayata’ya göre, müteahhitler bunlarla birlikte “bir alçak rölyef, daha çok içeri itmeye başlayan basit bir yüzey” oluşturan toplam 22 pencere açtılar. Bu yamuk açıklıklar ayrıca gün ışığını zemin plakasının derinliklerine getirir. Michan Mimarlık kurucu müdürü Isaac Michan, “Beton ve camın oranı nedeniyle, çok kapalı bir bina görüyorsunuz ve içeride bu kadar ışık olmasını beklemiyorsunuz” diyor. “İlginç, bu fikir, dışarıdayken neredeyse bir sığınak gibi görünüyor – kapalı bir şey gibi – ve sonra içeri giriyorsunuz ve tüm farklı yerlerden ışık sizi vuruyor.”

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir