Bu merkez, mimarlık, sanat ve tasarımı birbiriyle ilişkilendirerek, kendilerine özgü bir ajanda oluşturuyor. Yaklaşımları, geleceğe yönelik, dramatik, biraz esprili ve kesinlikle uluslar arası.

Projelerinde, toplumsal ve kentsel konuları da göz önünde bulundurarak, gelece bakıyorlar. Merkezi oluşturanlar, Çinli, genç ve üretken mimarlar olup, bu mimarlar kendilerine “MAD” ismini takmışlar.

Genç Çinli firma MAD, 2006 yılında yapılan Çin dışındaki bir yarışmayı kazandılar ve uluslar arası bir üne sahip oldular.

2008 Ocak ayında ise, o güne kadar yapmış oldukları tüm projeleri sergilemeye başladılar.

Absolute Kulesinin tasarımıyla ilgili söylediklerine baktığımızda, bu merkezin mimarî anlayışını da görebiliyoruz. “Bu bina, genel olarak heykele benziyor. Birbirine bağlı, binayı çepeçevre saran balkonlar da, diklemesine olan aksların hemen yataya dönüşebilmesini sağlıyor. Bu anlatım biçimi, binanın yüksekliğini daha da vurguluyor. Binanın gövdesi, farklı açılar yaparak, çeşitli katlardan eğiliyor. Buradaki amacımız, her katın ve her dairenin güneşten en iyi şekilde yararlanabilmesini sağlamak.”

Kaynak: Arcspace
Çeviri: mimdap

One Comment

  1. MAD çok yaratıcı bir Çinli grup gerçekten. Gökdelenden yer seviyesine kadar her yapıya başka bir hava vermeyi başarıyorlar. İçlerindeki dinamizm hissediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir