Tasarım: 3RW Arkitekter + NORD Mimarlık

Toplum katılımı söz konusu olduğunda, Lyngdal Healthcare öncülük ediyor. Güney Norveç’teki Lyngdal Sağlık Merkezi, yaşlıların arkadaşları ve aileleriyle iletişim halinde olmalarına ve toplum yaşamına tam olarak katılmalarına yardımcı olur. 3RW Arkitekter ve NORD Architects tarafından tasarlanan bakım evi, sakinlerin ve misafirlerin birbirleriyle olan bağlantılarının ve ihtiyaçlarının karşılanmasında personelin önemini vurgulayan bir felsefeyi destekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lyngdal Sağlık Merkezinin Arkasındaki Konsepti

 

 

 

 

 

 

 

 

Lyngdal Sağlık Merkezi, kısa ve uzun kalışlar, geçici tedavi konutları, günlük bakım ve hatta yatılı bakım dahil olmak üzere çeşitli bakım seçenekleri sunan, yaşa entegre edilmiş bir kentsel gelişimdir. Kapsayıcı hedef, sakinlerin ve vurgulanan tesislerin katılımını teşvik ederek yaşlı yetişkinlere modern toplumda önemli bir konum sunmaktır. Mahalleye bir karşılama jesti olarak binada kuaför, mağaza, kafe ve kreş bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarların çok güzel bir şekilde ifade ettiği gibi, “Bir topluluğun gelecekteki uzun ömürlülüğü, büyük ölçüde bakım tesislerinin ve yaşlı konutlarının kentsel tasarıma ne kadar iyi dahil edildiğine bağlıdır. Refah devleti olarak, yaşlanan nüfusların artan baskısı altında olduğunu bildiğimiz için yeni tür bakım tesisleri inşa etmemiz gerektiği daha açık hale geliyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın beş bölümü, tümü merkezi bir atriyumdan yayılan çeşitli yerleşim alanlarını ve hasta odalarını barındırıyor. Yaşlılar daireleri, bakım üniteleri ve Alzheimer hastalığı koğuşları, tesis sakinlerinin çok çeşitli yaşlarını ve yeteneklerini yansıtan çeşitli kanatlarda mevcut olan yaşam seçeneklerinden sadece birkaçıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lyngdal Sağlık Merkezi’nde dört yerleşim birimi ve elli yatağının yanı sıra gündüz bakım merkezi, fizik ve mesleki terapi, gözlükçü, muayenehane, diş hekimi, tıbbi tesis, yemek alanı, kantin, çamaşırhane bulunmaktadır. , kuaför, ayak bakımı uzmanı, spor salonu ve duyusal alanlar ve teraslar gibi ortak ortak alanlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amaç, Lyngdal Sağlık Merkezi’ni çok sayıda ziyaretçisi, sakini, yakın akrabası, çalışanı ve çalışanı için kişisel olmayan bir hastaneden çok bir ev gibi hissettirmektir. Gün ışığı, iyi akustik, güzel manzaralar ve sağlık teknolojisi ile destekleyici ekipmanın birleştirilmesi, tasarımda önemli roller oynar. Renk paleti, yeni gelenlere ve hafıza kaybı veya diğer bilişsel bozuklukları olanlara yolunu bulmalarına yardımcı olmak için yatıştırıcı tek renkli bir estetiği benimsiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakım tesislerine giren kişilerin, yaşam beklentisindeki genel artış nedeniyle daha fazla ihtiyacı olacaktır. Modern sağlık tesisleri, bakıcıların hastalarla daha fazla bire bir zaman geçirmesini kolaylaştırmalıdır. Çarpıcı Norveç ortamının mimariye kusursuz bir şekilde dahil edilmesi, Lyngdal Sağlık Merkezi için çekici bir arka plan oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda yapının hangi noktasında olursanız olun, doğanın bir parçası olduğunuzu hissettiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Her koğuşun dışarıya açılan ortak alanı veya duyusal bahçeleri olan geniş çatı terasları vardır. İnsanların eğlenebileceği çok çeşitli dış mekan alanları vardır, bu nedenle sakinler ve çalışanlar ihtiyaçlarına uygun bir şeyler bulabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

 

 

 

Mimarlar: 3RW Arkitekter, NORD Architects

 

 

 

 

 

 

Alan: 12500 m²

 

 

 

 

 

 

Yıl: 2020

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar: Adam Mørk

 

 

 

 

 

 

Baş Mimarlar: 3RW Arkitekter ve NORD Architects

 

 

 

 

 

 

İşbirlikçiler: Kruse Smith Entreprenør AS

 

 

 

 

 

 

Şehir: Lyngdal

 

 

 

 

 

 

Ülke: Norveç

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir