Tasarım: Ao-ft

Tasarımcı masif ahşap evi Londra terasına yerleştiriyor

Editör: Jon Astbury

Londra, Walthamstow’da 2021’de tamamlanan ve yerel uygulama Ao-ft tarafından inşa edilen ilk proje olan çapraz lamine ahşap Spruce House’un cephesini ahşap çıtalar ve dikmeler kaplıyor.

Teraslı evler arasındaki bir dolgu alanındaki bir koruma alanında yer alan Ao-ft, iki katlı evi oluşturmak için çapraz lamine ahşap (CLT) kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 Spruce House, Ao-ft tarafından tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyo, üç yatak odalı evin cephesi için ahşap çıtalarla korunan camlı bir “mağaza önü” oluşturarak bölgenin tarihini bir köy ana caddesi olarak referans aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzun, dar sitenin arkasında, 12 metre derinliğindeki bahçenin karşı tarafında ayrı bir stüdyo binası yer almaktadır ve uyumlu ahşap kaplama ile tamamlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Evin dış cephesi ahşap çıtalarla kaplandı.

 

 

 

 

 

 

Ao-ft’in kurucu direktörü Liz Tatarintseva, “Spruce House ve Studio, sokak manzaralarına ve sitelerine nazikçe uyacak, ancak aynı zamanda ilgi ve keyif katacak şekilde tasarlandı” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Tarihi başlangıçlarını yeniden tasavvur eden ve işlevlerini yeniden yorumlayan zanaatkar yerler – bu durumda bir mağaza vitrini bir eve dönüşüyor – büyüleyici bir tasarım süreci sağlıyor” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ev, ahşap iç mekanlara sahip CLT’den inşa edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cephedeki ahşap perdedeki uzun bir kapı, zemin kattaki yaşam, yemek ve mutfak alanlarının bahçeyle aynı hizada olmasını sağlamak için aşağı inen bir giriş alanına açılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu katın dökme beton tabanı, yemek ve mutfak alanını çevreleyen dolaplar ve tezgahlar için bir temel oluşturmanın yanı sıra pencere oturma yeri olarak da kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tam boy pencereler ve ahşap çerçeveli cam kapılar, hem yaşam alanından hem de yemek alanından bahçeye görsel ve fiziksel bir bağlantı sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Delikli metal bir paravanla ekranlanan beyaz, lazerle kesilmiş çelik bir merdiven, iki yatak odası ve bir aile banyosu içeren birinci kata ve ikinci katta ebeveyn banyolu ana yatak odasına çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Baştan sona iç mekanlar, ışığı iç kısımlara yansıtmak ve ince dokusal desenler oluşturmak için kullanılan ahşap, paslanmaz çelik ve cilalı beton ile “sade” tutuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçi ahşap kaplıydı

 

 

 

 

 

 

Kurucu direktör Zach Fluker, “Projeyi, tasarım sürecine fabrikasyon ve sürdürülebilir inşaat getirerek, güzel ve minimum çevresel etkiye sahip yerleri nasıl inşa edebileceğimizi inceleyerek, malzemelerin keşfi olarak kullandık” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

Geleneksel bir ahşap çerçeve kullanılarak inşa edilen bağımsız stüdyo, açıkta kalan kirişlerden oluşan bir tavan boyunca doğal ışık veren asma pencerelerle aydınlatılan bir çalışma alanı içerir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bahçenin arkasına bir stüdyo eklendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ao-ft, her ikisi de Londra’daki Architectural Association’da eğitim görmüş olan Liz Tatarintseva ve 2017’de Zach Fluker tarafından 2017 yılında kuruldu.

 

 

 

 

 

Son zamanlarda Londra, Walthamstow’da öne çıkan diğer konut projeleri arasında Gresford Architects tarafından kömürleşmiş bir ahşap uzantı ve Studioshaw tarafından eski bir garajın yerinde bir ev yer alıyor.

 

 

 

 

 

Fotoğraf Rory Gardiner’a ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir