Lima evi São Paulo şehir merkezinde yer alan 400 metrekarelik ev , aşağıdan yukarıya doğru özenle inşa edildi. Ev üç seviyeye ayrılmıştır:

  • Alt kısmı   garaj olarak kullanılmaktadır .
  • Zemin kat takılmak için rahat bir yerdir.
  • Üst kısım ise yalnız kalınabilecek sakin bir yerdir.

Amaç, metropol evine, genellikle deniz kıyısındaki evlerde bulunan ve taş , ahşap veya tuğla gibi ekolojik malzemelerle birleştirilmiş sıcaklık ve parlaklık kazandırmaktı .

Lima Evi

©️Guilherme Pucci

Izgara alanı, sıcak ve davetkar bir salıncak ve büyük bir asma güverte ve spaya ev sahipliği yapan dinlendirici bir havuz dahil olmak üzere çok sayıda dinlenme olanağı bulunmaktadır. Yüksek tavanlar alanı genişletiyor, gün boyunca güneş ışığını içeri alıyor ve evin her tarafının havalandırılmasını sağlıyor.

Lima Evi Pietro Terlizzi Mimarisi

©️Guilherme Pucci

Bir Lima Evi’nin iç ve dış yaşamının birleşimi:

Lima House’un ayırt edici yönlerinden biri de Gurme Balkon olarak adlandırılan ve oldukça ilgi çekici olan güzel balkonudur. Ev, aynı zamanda evin iç kısmı ile havuzu birbirine bağlayan bu alanda sorunsuz bir şekilde dolaşıyor. Ancak özel alan için 9 metrelik sürgülü kapılarla da kapatılabiliyor. İç mekanda kullanılan malzemelerle aynı şekilde  tuğla duvarlar  ve ahşap tavan kirişleri balkona hakim oluyor. Bu,  bazı mobilyalar ve Garapeira ahşap  tavan  kirişlerinin  yapısı ile tamamlanmaktadır .

Lima Evi Pietro Terlizzi Mimarisi

©️Guilherme Pucci

Kıyı tarzı, bol miktarda doğal ışık ve bitkilerin tam bitki örtüsüyle tamamlanıyor . Gurme balkona benzersiz bir dokunuş eklendi: üst kata çıkan merdivenler evden biraz dışarı doğru eğiliyor, böylece o sırada içinden geçen herkes için barbekü alanına bakan bir sahanlık yaratılıyor.

Lima Evi Pietro Terlizzi Mimarisi

©️Guilherme Pucci

Lima Evi için ilham veren eğlence alanı:

Ünlü Brezilyalı mimar ve peyzaj tasarımcısı Roberto Burle Marx’ın çalışmalarını taklit ediyor . Tasarımı, zeminlerde ve parklarda düz ve kıvrımlı çizgileri birleştirerek katı geometri olmadan yapay göl atmosferini getiriyor. Bu modernist tasarım tarzı, rahatlamak ve manzaranın tadını çıkarmak için ideal, meditasyon yapan ve davetkar bir ortam gerektirir.

Asma yürüyüş yolu, bölgenin doğal hissini tamamlayan ahşap lamine zeminlere sahiptir. Sao Tome döşemelerinden elde edilen otantik taşlar havuzu çerçeveleyerek tüm çevreye organik bir görünüm kazandırıyor. Sahne pergoladan sarkan bir salıncakla tamamlanırken, orkidarium cömert bir botanik çekicilik katıyor.

Lima Evi Pietro Terlizzi Mimarisi

©️Guilherme Pucci

Projenin doğal bir yanı da evin tasarımı tamamlanmadan havuzun yapılmış olmasıydı. Mimarın amacı doğal unsurları ilham kaynağı olarak kullanmak ve bunları temsili peyzaj düzenlemesiyle tamamlamaktı. Lima evinin en dikkate değer tasarım özelliği ve renk şeması, baştan sona belirgin olan taş ve ahşap gibi eskimeyen doğal malzemelerin kullanılmasıdır. Tüm ruh hali, freijó detaylarıyla birleştirilmiş toprak tonlarının tercihini doğrulayan bir duygu sunuyor. Lima ev tasarımı, aynı zamanda, gözü kapatacak herhangi bir görsel engel olmaksızın, ferah düzeni ve sürekli hareketi ile el ele giden iç duvarların bulunmaması ile de karakterize edilir.
Lima Evi Pietro Terlizzi Mimarisi

©️Guilherme Pucci

Proje Bilgileri:
Mimarlar: Pietro Terlizzi Arquitetura
Alan: 400 m²
Yıl: 2023
Fotoğraflar: Guilherme Pucci
Üreticiler: Bazze Esquadrias, Castelatto, Lumen Santos, Montpedras, Mármoraria Reis, Toda Casa Limeira
Baş Mimar: Pietro Terlizzi
Yapısal Tasarım: MZ Engenharia
Yönetim: Pietro Terlizzi Arquitetura
Ahşap işleri: Theos e Eduardo
Şehir: Limeira
Ülke: Brezilya

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir