Auguste Perret’in yeniden inşa ettiği kent La Havre Sergisi 23 Ocak 2006 tarihinde açıldı.

Küratörlüğünü Joseph Abram’ın üstlendiği ve 2006 yılından itibaren dünyayı dolaşan sergi, UNESCO ve La Havre Belediyesinin katkılarıyla 23 Ocak – 1 Mart tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki Garanti Galeri’de izleyicilerle buluşarak, II. Dünya Savaşı sırasında yok edilen bir kentin, özellikle yenilikçi boyutu ön planda tutularak yeniden inşa edilme sürecini anlatıyor.

Sergide yer alan panolar kentin ilk kuruluşundan, 1944’te hava saldırısında yok edilişine ve Perret’nin kurduğu atölyeyle yeniden inşa edilişinden, günümüz La Havre’nın fiziksel yapılanmasına kadar olan süreci izleyicilere detaylı bir biçimde aktarırken, sergi sırasında gösterilen belgesel; yeniden yapılanma sürecini ve beraberinde getirdiği fırsatları ve zorlukları da izleyicilere anlatıyor.

16 yy’da kurulan ve 19. yy’da hızla büyüyen La Havre, 1944’teki hava saldırısından 80000 evsizle, 300 kadar batık nedeniyle tıkanmış bir limanla ve 150 hektarı harabeye dönmüş bir şekilde çıkar. Fransız Hükümeti, Rasyonalist gelişmenin bir mirasçısı olarak betonarmenin gelişimine katkıda bulunan Auguste Perret’i kenti yeniden inşa etmek üzere davet eder.

Perret planında kentsel dokuyu iki örüntü halinde örgütleyen bir tasarım ortaya koymuştur: İlk örüntü Commerce Havuzuna paralel olan merkezin yapı adalarını biçimlendirirken, ikincisi Perrey mahallesini, Güney Deniz Cephesi’ni ve Kral havuzunun çevresini düzenlemektedir. Perret; Anıtsal Bir Üçgen dokuyu okunaklı kılmaktadır ve üç ayrı bütünü; Belediye Meydanı, Okyanus Kapısı ve Güney Deniz Cephesini, üç ana eksenle birbirine bağlamaktadır.

Ekipte yer alan Jacques Tournat; Perret’nin planıyla kentin fiziki gerçekliği arasındaki hassas geçişi sağlamıştır. Belediye Meydanı’ndan başlayacak olan yeniden inşa etme sürecini tasarlamıştır. Tournat; kentin nüfus dengesi ve donatıları rasyonel bir biçimde dağıtabilmek için karar sürecine çeşitli aktörleri dahil etmiş ve mülk birleştirme, mülkiyet ortaklığı gibi teknikleri uygulamıştır.

1947 yılında Belediye Meydanı’ndaki kurulan şantiyelerle başlayan süreç, 1964’te Saint Joseph Kilisesinin kutsama töreniyle tamamlanmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir