Geleneksel olarak düzenlenen KRob – Ken Roberts Çizim Yarışması’nın 34.’sü, KRob 08’in sonuçları açıklandı. Mimarî çizim konusunda en çok tanınan ve saygı duyulan yarışmalardan biri olan KRob’un bu seneki etkinliğinde, öğrenciler, profesyoneller ve diğer mimarî çizim uzmanları yarıştı. Yarışmaya yalnızca ABD, Kanada veya Maksika’da faaliyet gösteren kişiler katılabilmekteydi.

Hem elde, hem de bilgisayarda çizimlerin yarışabildiği KRob, hal-i hazırda en uzun süreden beri düzenlenen mimarî çizim yarışması olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Yarışmaya katılacak adaylardan istenen, tek bir kişi tarafından çizilmiş olan ve mimarî bir doğaya sahip olan eserler üretmeleriydi. Katılacak projeler genel görünüş, seksiyon ya da perspektif olabiliyordu. Jüri üyeleri, ödül kazanacak tasarımlarda yenilikçi bir bakış açısı ve benzersiz teknikler arayacaklarını da belirtmekteydi.

Profesyonel dalda yarışmak isteyenlerin az önce saydığımız ülkelerde bir mimarlık ya da tasarım şirketinde çalışmaları zorunlu tutuldu. Gene aynı ülkelerde mimarlık eğitimi alan öğrenciler ise, öğrenci statüsünde yarışma hakkını elde ediyordu.

Yarışmanın jürisinde ise Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nden Christopher Genik, mimar Mike Wells ve İzmir doğumlu, Los Angeles’ta yaşayan mimar Orhan Ayyüce bulunuyordu.

Yarışmada ödül kazanan çizimler

En iyi öğrenci projesi (dijital)

Brandon Shigeta (Harvard Tasarım Okulu)

En iyi uluslararası proje

Jungsoo Kim (Kore Üniversitesi)

En iyi dijital çizim

Aleksander (Olek) Novak-Zemplinski (Biolinia)

En iyi öğrenci projesi (elde)

Matthew Sander (Virginia Tech)

En iyi profesyonel proje (elde)

Scott Tulay (Juster Pope Frazier Architects)

Jüri özel ödülü

Dawn Carlton (Montana State Üniversitesi)

Jüri özel ödülü

Richie Gelles (Rice Üniversitesi)

Jüri özel ödülü

J. Arthur Liu (Fxfowle)

««Yarışmanın tüm finalistlerini görmek için tıklayın »»

Kaynak: Bustler, KRob
Derleme: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir