Koronavirüs sonrası “hücre normalleşecek” diyor Paul Ferro

 

 

Editör:Tom Ravenscroft

 

 

Formüller Mimarlık kurucu ortağı Paul Ferro, müşterilerine koronavirüs kilitlenmesinden sonra işe nasıl dönecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere oluşturulmuş bir rehberde, Silikon Vadisi ofislerinin düzenleri yeniden düşünüldüğünde kabinlerin geri döneceğini söylüyor.

 

 

 

San Franscico merkezli Form4 Architecture, Silikon Vadisi müşterileri için Facebook, Netflix, VMware, Google ve Spear Street Capital dahil olmak üzere, pandemi sonrası sosyal mesafeye izin vermek için ofislerini nasıl adapte edecekleri konusunda tavsiyede bulunmak için rehber geliştirdi.

 

 

 

 

 

Form4 Mimarlık’tan Paul Ferro ofislerine dönen şirketler için bir rehber hazırladı

 

 

 

Raporda, mimarlık stüdyosu, ofislerin yoğunlukları azaltması, yürüyüş yollarını genişletmesi ve neredeyse tüm paylaşılan alanları kaldırması gerektiğini belirtiyor. Stüdyo, kısa vadede bölücülerin büyük açık plan ofislerdeki masalar arasına konulduğunu ve uzun vadede hücrelerin yaygın olarak yeniden sunulacağına inanıyor.

 

 

“Hücreye yakın bir şey açık ofiste normal hale gelecek,” dedi Ferro…

 

 

 

“Damlacıkların ve aerosollerin yayılmasıyla mücadele etmek için masalar daha uzun bölümler ve / veya ekranlarla çevrelenecek ve her bir iş istasyonunun üzerinde kısmen uzanan kanopi elemanlarının ilave edildiğini göreceğiz.”

 

 

 

“120 derecelik iş istasyonu yapılandırması uygun bir seçenek olabilir”

 

 

Özellikle Ferro, üç masanın bölücülerle ayrılmış bir daire içinde düzenlendiği 120 derecelik masanın, pandemi sonrası gereksinimlere çok uygun olduğuna inanıyor.

 

 

 

Ferro, “Geçmişten kısa ömürlü bir seçenek olan 120 dereceli iş istasyonu yapılandırması, daha düşük yoğunluk ve artık gerekli olan koltuklar arasında artan ayırma ile açıklık hissi sağladığı için uygun bir seçenek sunabilir.” dedi.

 

 

“Bugünün 120 derecelerinde, bir kapsül içindeki üç masa arasındaki bölümlerin, damlacıkların ve aerosollerin yayılmasını en aza indirmek için daha uzun olması gerekecek.”

 

 

 

 Modern işyerleriyle koronavirüs gereksinimlerini “çelişkili” olarak kaydedin

 

 

Ferro, Silikon Vadisi ofislerinin gelişiminin arkasındaki temel düşüncenin çoğunun yeniden düşünülmesi gerektiğine inanıyor, çünkü spontan karşılaşmalar için tasarım yapmak ve salgından sonra en üst düzeye ulaşmak mümkün olmayacak.

 

 

“Covid-19’dan önce, her zamankinden daha yoğun bir açık plan vardı; çeşitli toplantı ve işbirliği alanlarının çoğalması; sunum ve eğitim alanları; alternatif çalışma alanları; ortak mobilyalar; dinlenme odaları ve kafeler; salonlar ve oyun odaları; katlar arasında açık merdivenler ve hepsi birden etkileşimi ve işbirliğini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan çoklu katlara karşı mega zemin plakası tercihi. ”

 

 

 

 

 

 

 

Kabinler açık plan ofislerde yaygınlaşacak…

 

 

 

“Covid-19’un yol açtığı kişisel endişeler ve ‘mesafeye’ odaklanılan olası ilk çözümler bizi birbirimizden ayırmaya ve izole etmeye yöneltiyor ve bu nedenle modern işyerleriyle ilişkilendirmek için geldiğimiz çevresel ve kültürel özellikler ile çelişiyor. ”

 

 


“Hotdesking’in sonu”

 

 

Ferro, masaların avlu olarak adlandırdığı küçük gruplara ayrıldığını ve şirketlerin koronavirüs öncesi ofislerin bazı hislerini korumasına izin verdiğini ileri sürüyor.

 

 

 

“Bir topluluk hissi ve ekip üyeleri arasında ihtiyaç duyulan işbirliğini sağlamak için, iş istasyonları, sağlıklı ayrılmayı sürdürürken tartışmalara izin verecek doğru mesafeyi sağlayacak şekilde boyutlandırılmış ve yapılandırılmış, ekiplere özel bir ‘avlu’ içerecek şekilde düzenlenebilir.”

 

 

 

 

Ferro, 120 derecelik masanın geri dönebileceğine inanıyor

 

 

 

Raporda ayrıca, en azından kısa vadede koronavirüsün “hotdesking’e bir son verilmesine” yol açacağı belirtiliyor.

 

 

 

“Her masanın meşgul olmadığı ofislere ilk dönüşte işçiler arasında ayrım sağlama esnekliği avantajına sahip olmakla birlikte, hotdesking günlük masa ve sandalye temizleme protokolleri gerektirme dezavantajına sahiptir; bilgisayarların ve yazılımların standardizasyonu; kişisel depolama ve taşıma klavye ve fare gibi ekipman ve bazı personelin muhalefeti, “dedi Ferro.

 

 

 

“Evden çalışmak sıradan olacak”

 

 

 

Form4 Mimarlık ayrıca gözeneksiz, dayanıklı ve temizlenebilir malzemelerin kullanımında artış ve dokulu yüzeylerin kullanımında azalma ile ofislerde kullanılan malzemelerde değişiklik olacağını öngörmektedir.

 

 

 

 

Ofisler ayrıca klima sistemlerinde iyileştirmeler yapmalı ve havayı belirli alanlara sterilize etmek için UV ışıkları dahil etmeyi düşünmelidir.

 

 

 

Ayrıca, temassız kapılar, asansör kontrolleri, tuvalet bölme kapıları ve ışık anahtarlarının daha yaygın hale geleceğini tahmin ediyor.

 

 

 

Genel olarak, Ferro, koronavirüsün mimarları işyerini yeniden düşünmeye zorlayacağına ve evden daha fazla çalışmanın bunun bir parçası olacağına inanıyor. Form4 Mimarlık’ın müşterisi Facebook yakın zamanda çalışanların evden kalıcı olarak çalışmalarına izin verme planlarını açıkladı.

 

 

Ferro, “Covid-19’un yeni nesil işyerlerini tasarlarken analiz etmemiz ve ele almamız için bize yeni bir program gereksinimi aniden itti” dedi.

 

 

 

“Uzun vadede Silikon Vadisi ofisi, evde çalışmanın odaklanmış tip çalışmayı çoğu için kolaylaştıran çok uygun bir seçenek olduğu keşfinden etkilenecek; işe gidip gelmenin masrafı, zaman emmesi ve baş ağrısının kaçırılmaması; çalışma ve sosyalleşme iş arkadaşları ile kaçırılan ve ofiste ve evden çalışma kombinasyonu isteniyor “diye devam etti.

 

 

 

“Covid-19 tehdidi geçtikten sonra bile, haftanın bir kısmı için evden çalışmanın olağan olacağı, ofisin şahsen takım beyin fırtınası ve işbirliği için ve bağlantıyı sürdürmek için daha fazla kullanılacağı muhtemeldir. ”

 

 

 

Çok sayıda mimar ve tasarımcı, Sheppard Robson’un iç mekan stüdyosu başkanı “ofisin hayatımızın çoğunun hayati bir parçası olmaya devam edeceğini” belirterek gelecekteki çalışma alanlarımızın biçimini düşünüyor.

 

 

 

Mimarlık stüdyosu Weston Williamson + Partners, personeli için nasıl bir sosyal mesafeli ofis oluşturacağını açıkladı ve Woods Bagot, koronavirüs sonrası işyerleri için bir dizi ofis düzeni tasarladı.

 

 

 

Kaynak: dezeen

One Comment

  1. ofislerdeki değişimler kaçınılmaz. virüs için belirsizlik devam ediyor ya sonrası? sonrasında esnek çalışma adı altında evden çalışma dönemi öngörülüyor aslında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir