Rem Koolhaas ve Hollandalı OMA firmasından Reinier de Graaf, Londra’nın sembolik binası Commonwealth Enstitüsünün restorasyonu için açılan ve Rafael Vinoly, Eric Parry, Caruso St. John gibi ünlü mimarların yer aldığı yarışmayı kazandı.

Jüri başkanı Paul Finch, bu hafta OMA’nın pojesinin yarışmada birinci seçildiğini açıklarken, jürinin projeyi, “geçmişe saygı gösteren, aynı zamanda geleceğin getireceklerine de hazırlıklı” olarak nitelendirdiğini belirtti.

Bundan sonra OMA, bir restorasyon tasarımı ve yeni binada, 2. derecede korunacaklar listesinde olan RMJM binasının restorasyonun maliyetini karşılayacak rezidans evlerin planlarını açıklayacak.

Koolhaas konuyla ilgili şunları söylüyor: “Yapacağımız projenin Holland Park ile olan ilişkisine çok dikkat ediyoruz. Öncelikle proje alanı ile Holland Park arasındaki duvarları kaldırarak işe başlıyoruz. Bu alanda pek çok lüks bina inşa edeceğiz.”

Stuart Lipton, Chelsfield’ın başkan vekili Koolhaas’ın sözlerine şunları ekliyor: “OMA’nın bu iş için seçilmesine çok sevindim. İnanıyoruz ki bu proje deneyimi yenilikçi bir hava sunacak.”

OMA’nın Londra’da yaptığı projeler içerisnde NM Rothschild yatırım bankası için bir bina ve White City’nin dönüşümü de yer alıyor.

Kaynak: BD online
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir