Friedrich Engels, Manchester’ın 19. yüzyıl gecekondu mahallelerindeki sefil koşullar hakkında yazdı

Lüks bir çatı katı dairesi, görünüşe göre tarihin en ünlü komünistlerinden birinin adını almıştır.

Manchester, Deansgate’deki 2,5 milyon sterlinlik daire, Karl Marx ile birlikte Komünist Parti Manifestosu’nu yazan Friedrich Engels’e açık bir referansla Engels adını taşıyor.

Getty Images Friedrich EngelsGetty Images

Bir kiracı grubu, bir zamanlar Manchester’daki yoksulluk ve sefalet hakkında kapsamlı yazılar yazan bir adamın adını pahalı bir daireye vermenin saçma olduğunu söyledi.

Yorum için geliştirici Renaker ile iletişime geçildi.

‘Bölünmüş’

Greater Manchester Kiracılar Birliği’nden Isaac Rose, “Bu kesinlikle saçma” dedi.

Almanya doğumlu filozof ve yazarın hayatının bir döneminde yaşadığı Manchester ve Salford’daki insanların uygun fiyatlı konaklama sıkıntısı çektiğini söyledi.

Bay Rose şunları ekledi: “Engels bölünmüş bir Manchester hakkında yazdı ve biz hala oradayız gibi görünüyor.”

Engels, 1845 tarihli etkili eseri İngiltere’de İşçi Sınıfının Durumu’nu araştırdığı yerden kısa bir mesafede bir binadadır.

1844’te Karl Marx ile tanıştı ve ikili Komünist Birlik’i kurdu.

Deansgate, Manchester'da Google Gökdelen apartman geliştirmeleri
Manchester’ın Deansgate bölgesinde bir dizi gökdelen apartman bloğu vardır

‘Kaçınılmaz ironi’

Engels yoksulluk hakkında yazarken, varlıklı bir aileden geliyordu.

Babasının Almanya’da Barmen’de bir tekstil fabrikası vardı ve babasının umudu, onu ailenin Weaste, Salford’daki tekstil fabrikasında çalışmaya göndererek radikal ideallerinden vazgeçecekti.

Ancak Manchester’ın kenar mahallelerinde gördükleri, İngiltere’de İşçi Sınıfının Durumu adlı çalışmasına yol açtı.

Doktorası için Engels’in Manchester’ın kenar mahallelerindeki yolculuğunu araştıran Manchester merkezli bir gazeteci ve tarihçi olan Dr. Dean Kirby, Engels’in “çelişkilerin adamı” olduğunu söyledi

“Bugün buralarda olsaydı, Manchester da dahil olmak üzere İngiliz şehirlerinde hala yaygın olan yoksunluk hakkında yazarken, yüksek katlı yaşamın şampanyalı yaşam tarzının tadını çıkarabilirdi” dedi.

Ancak, Manchester’ın zenginlerinin “sistematik olarak işçi sınıfından dışlandığını” ve onları “insanlar için sığır ahırlarında” sakladığını söyleyen bir adamın adını bir çatı katına vermenin “kaçınılmaz bir ironi” olduğunu da sözlerine ekledi.

Binadaki diğer çatı katı, 1948’den itibaren Manchester Üniversitesi’nde çalışan bilgisayar öncüsü ve Enigma makine kod kırıcısı Alan Turing’e saygı duruşunda bulunan Turing olarak adlandırılıyor.

Kaynak: www.bbc.com

One Comment

  1. Yüz yıl önce yüz yıl sonra, kapitalizm her türlü kavramı reklam aracı olarak kullanır. Acımaz, yeter ki “kimlikli” yer satmış olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir