2010 yılında mimar Karim Moussawer tarafından kurulan PARALX, önemli bir kentsel gelişim projesinin tüm yönlerini denetledi. Kentsel Tarım Ofisi, sürdürülebilir tasarım ilkelerini benimsedi ve daha bitmeden LEED Gold sertifikası aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ek olarak, yerel fotoğrafçı Wissam Chaaya, mimari iç mekanları sergileyen bir fotoğraf koleksiyonu yakaladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konsept

 

 

 

 

 

 

 

Ho Chi Minh City’deki “Kentsel Tarım Ofisi” projesi, yeşil alanı şehre geri getirmeyi ve güvenli gıda üretimini teşvik etmeyi amaçlıyor. Yeni geliştirilen bir bölgede yer alır ve dikey kentsel tarımı sergiler. Ofisin cephesinde, yeterli güneş ışığı almalarını sağlayan yerel bitki örtüsüne sahip asılı saksı kutuları bulunur. Bu yeşil yaklaşım sadece güvenli gıda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda minimum enerji kullanımı ile konforlu bir ortam yaratarak şehrin sürdürülebilir geleceğine katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Dikey çiftlik”, binada rahat bir mikro iklim yaratmak için çevresel stratejiler kullanır. Doğrudan güneş ışığını filtrelemek ve havayı temizlemek için cam ve bitki örtüsü kullanır. Yağmur suyu depolanır ve sulama için kullanılır ve bu suyun buharlaşması havanın soğumasına yardımcı olur. Kuzey duvarı gelecekteki genişleme için sağlamdır, ancak çapraz havalandırmayı iyileştirmek için küçük açıklıklara sahiptir. Daha iyi yalıtım için içinde hava tabakası bulunan çift katmanlı tuğla duvardan yapılmıştır. Tüm bu stratejiler, Kentsel Tarım Ofisinde iklimlendirme ihtiyacını azaltmak için birlikte çalışır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Dikey çiftlik”, basit bir inşaat yöntemi kullanan bir tarım sistemidir. Beton bir yapı, çelik destekler ve oraya asılan modüler ekici kutularından oluşur. Ekici kutuları değiştirilebilir ve bitkilerin yüksekliğine ve büyüme durumuna göre esnek düzenlemelere izin verir. Bu sistem bitkiler için yeterli güneş ışığı sağlar. Dikey çiftliğe ek olarak, birlikte site alanına% 190’a kadar yeşil oran sağlayan bir çatı bahçesi ve zemin alanı da bulunmaktadır. Bu, 1.1 tonluk bir hasada eşdeğerdir. Sistem, bölgenin biyolojik çeşitliliğine katkıda bulunmak için sebzeler, otlar ve meyve ağaçları gibi yerel yenilebilir bitkileri kullanır. Bu bitkilerin bakımı organik arıtma yöntemleri kullanılarak yapılır.

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

 

Mimarlar: VTN Architects

 

 

 

 

Alan: 1386 m²

 

 

 

 

Yıl: 2022

 

 

 

 

Fotoğraflar: Hiroyuki Oki

 

 

 

 

Baş Mimarlar: Vo Trong Nghia

 

 

 

 

Tasarım Ekibi: Nobuhiro Inudo, Tran Vo Kien, Le Viet Minh Quoc, Nguyen Tat Dat

 

 

 

 

Müşteri: VTN Architects (Vo Trong Nghia Architects

 

 

 

 

Ülke: Vietnam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir