Tasarım IDM Architecture

FORT PORT hakkında

FORT PORT, Yeosu-si, Dolsan Adası, Baekcho-gil’de 100 m yükseklikte yer almaktadır. Yeosu Şehri, kuzeybatı yönünde yer alır ve kıyı ovası boyunca Jonggo-Dağı, Marae-Dağı ve Jasan Parkı ile çevrilidir. Güneybatı tarafında, Seguji Köyü ve Güney Denizi ile büyüleyici bir şehir silüeti var. Yeosu, 2012 yılında Güney Denizi’nde bir deniz turizmi merkezi olarak dikkat çekti. Odongdo Adası, diğer deniz adaları, köprüler ve Dolsan boğazı boyunca oluşan güzel Yeosu gece denizi, çarpıcı bir coğrafi fon görevi görüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaziyet Planı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FORT PORT iki bölgeye ayrılmıştır: şehir silüeti manzaralı kule tipi A bölgesi ve doğanın tadını çıkarmak için tek bir konaklama B tipi bölge. A bölgesinin birinci katında kafe kullanıcıları ve misafirleri için resepsiyon odasının yanı sıra şehir manzaralı konaklama tesisleri de bulunuyor. Her birim, yemek odasına bağlı açık havada yemek ve partiler için bir teras olarak hizmet vermektedir. Terasa bakan spa dış cephesi mahremiyet sağlar ve benzersiz bir cepheye sahiptir. Bireysel birimler, geniş bir çerçevede bir inziva yeri gibi çıkıntı yaparak, mevsimler ve zamanla gelişen doğa ve mimarinin uyumlu bir karışımını yaratır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FORT PORT’un Lounge Café ve Sonsuzluk Havuzu’na hem misafirler hem de kafe kullanıcıları erişebilir. Kafenin manzara seviyesi üst ve alt bölümlere ayrılarak eşsiz bir atmosfer yaratılmıştır. Çatı katı, bir geminin güvertesini andıran ve çevrenin panoramik manzarasını sunan bir açık hava deneyimi sunar. Kafenin alt katı, Sonsuzluk Havuzu’nun içinden şehrin silüetinin muhteşem manzarasını sunarak nefes kesici bir manzara yaratıyor. Havuza ve güverteye açılan pyeongsang tribünleri, güneşlenmek ve dinlenmek için koltuk görevi görüyor. Ziyaretçiler, bu alandan kırmızı renkli Yeosu Şehri ve deniz üzerinde güzel gün batımının tadını çıkarabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FORT PORT’un transit gözlemevi, A ve B bölgeleri arasında yer alan, mekansal özelliklerin aktarılması ve misafirperver bir alan sağlanması için bir platform görevi gören bir alandır. A bölgesinden tüm katları kapsayan bir asansör ve dikey sıra ile erişilebilir. İkinci bodrum kattaki bir hava geçidi, geçiş gözlemevini binanın geri kalanına bağlar. Halka açık bir köprü ile entegre edilmiş transit gözlemevi, konuklara doğal bir deneyim ve Seguji Köyü’nün güzel manzarasını sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B bölgesi, eğimli araziden yararlanan benzersiz bir konaklama türüdür. FORT PORT’un her binası, her birime ışık ve havalandırma sağlayan ortak bir alanla ayrılmıştır. Bu alan aynı zamanda misafirler için bir karşılama alanı olarak da hizmet vermektedir. Ek olarak, hafif esintinin, çevredeki ormanın ve uzak denizin uçsuz bucaksız manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz bir açık hava dinlenme alanı sunan geniş bir güverte bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FORT PORT’un ön pencereleri ve terasları, kaplıcalar ve barbeküler gibi açık hava etkinliklerini geliştirmek için kuruldu. Bu alanlar, çevredeki bakış veya gürültüden rahatsız olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Teras ve iç program, odaların işlevine göre birbirine bağlandı. Mutfak ve yemek odası, orman, şehir ve spa manzarası eşliğinde açık havada yemek yemeye izin veren oturma odasına bağlandı. İç yatak odası, daha iyi havalandırma, güneş ışığı ve manzara için geleneksel bir Kore ‘toenmaru’ alanı kullandı.

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

 

 

Mimarlar: İDM Mimarlık

 

 

 

 

 

Alan: 4978 m²

 

 

 

 

 

Yıl: 2022

 

 

 

 

 

Fotoğraflar: Jaeyoun, Kim

 

 

 

 

 

Mimar: Heesoo Kwak, IDMM

 

 

 

 

 

Mimarlar Program: Konaklama

 

 

 

 

 

Konaklama Şehir: Yeosu

 

 

 

 

 

Ülke: Güney Kore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir