Tasarım: AFGH

Surselva’daki çarpıcı bir ev, Graubünden kantonunda yer alan Surselva bölgesinin pitoresk vadisindeki dik bir yamacı süslemektedir. Bu olağanüstü çok nesilli rezidans, prefabrik ahşap çerçeveyi sıkıca sabitleyen beton bir bodrum katı sayesinde yayla sorunsuz bir şekilde bütünleşmiş stratejik bir konuma sahiptir. Yamaçtaki yoldan erişilebilen konut, sokak seviyesinde doğrudan bir giriş sunar ve çevreyle mükemmel bir uyum sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Surselva’nın Tasarım Konseptindeki Ev

Evin kalbi, üç katı birbirine bağlayan merkezi bir merdivendir. Yamacın hatlarını kucaklayan, evin içindeki bölünmüş seviyeler, büyüleyici bir mekansal düzenleme yaratır, keşfi davet eder ve vadinin çarpıcı manzaralarını ortaya çıkarır. Doğanın tonları, koyu yeşil mutfak ve oturma odasının arka duvarından yaşam alanlarına sızarak ormanın renklerini sorunsuz bir şekilde iç mekanlara taşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geniş yaşam alanı, geniş bir yemek masası ve yerleşik bir tezgah içeren yükseltilmiş mutfak alanıyla sorunsuz bir şekilde harmanlanmıştır. Bir odak noktası, heykelsi bir şömineye sahip iki katlı bir duvara doğru yönlendirilmiş settee’dir. Bu büyüleyici kurulum, gün ışığını emen tavan pencereleriyle güçlendirilmiş çadır benzeri eğimli bir tavanla taçlandırılan odanın en yüksek noktasını vurgular. Yaşam alanı, panoramik manzaraları çerçeveleyen tamamen camlı bir cephe aracılığıyla dış dünyaya açılan bir portal haline gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimari çeşitliliğin bir kanıtı olan pencereler, tasarıma karakter katıyor. Klasik delikli pencereler dağa bakan cepheleri süslüyor, dağ evi ambiyansını çağrıştırırken, güneye bakan geniş köşe pencereleri çeşitli yaşam alanlarına kent estetiğini aşılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Surselva’daki Ev, geleneksel dağ evi arketipini Richard Neutra’nın Wengen dağ evini anımsatan modernist unsurlarla ustaca birleştiriyor. Yerel mimari gelenekleri küresel bir duyarlılıkla uyumlu hale getiren tasarım, havadar bir atmosfer yayan, pratik ve estetik arzuları karşılayan benzersiz bir mekansal yapıya ulaşıyor. Nihayetinde, Surselva’daki Ev, Alp yaşamını yeniden tanımlıyor, mirası ve yeniliği dengeliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

 • Mimarlar:AFGH 
 • Metrekare: 226 m² 
 • Yıl: 2022 
 • Fotoğraflar:Valentin Jeck 
 • İnşaat Yönetimi: cavelti derungs ag, 
 • İnşaat Mühendisi: clarplan gmbh 
 • Tasarım: Andreas Fuhrimann, Gabrielle Hächler, Andrej Zouev 
 • Proje Yönetimi: Andrej Zouev 
 • İşbirliği: Megumi Komura 
 • Ahşap Konstrüksiyon: Schoeb AG 
 • Ülke: İsviçre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir