S&A: Araştırmacı Angela Loder Yeniden Yapılanma, İnsan Sağlığı ve Yapılı Çevre Üzerine

New York’taki WELL Building Institute’daki araştırmanın yazarı ve başkan yardımcısı, yeniden yapılanmanın iş ve üretkenlik, refah ve doğal ekosistemler üzerindeki etkilerini ve mimarların insanları, florayı ve faunayı göz önünde bulundurarak nasıl mekanlar tasarlayabileceğini tartışıyor.

 

 

 

 

ANDREA TIMPANO TARAFINDAN KYLE TROUTMAN’IN RAPORLARIYLA DÜZENLENDI

 

 

 

Jennifer KoskinenAngela Loder

 

 

 

 

 

New York’taki Uluslararası WELL Building Institute’ta araştırma başkan yardımcısı olarak Angela Loder, insan sağlığı, refahı ve doğal ve yapılı çevreler arasındaki ilişkileri incelemeye odaklanmaktadır. Burada, Denver merkezli profesyonel – aynı zamanda 2020 kitabının yazarı Küçük Ölçekli Kentsel Yeşillendirme: Sağlık, Yaratıcılık ve Ekolojik Sürdürülebilirlik Yerleri Yaratmak – yeniden yapılanma ve doğanın onarıcı güçleri hakkında konuşuyor.

 

 

 

 

 

 

Yeniden yapılanmayı nasıl tanımlarsınız?

 

 

 

 

 

Bu yeniden yapılanma fikrini içeren mevcut kentsel yeşillendirmeyi anlamak için, neden şehirler için önceki yeşillendirme türlerinden farklı olduğunu anlamalıyız. Bize New York’taki Central Park gibi yerler veren City Beautiful hareketi [1890’larda] vardı; 1980’lerde sulak alan restorasyonu gibi ekolojik hedeflerimiz vardı. Mevcut kentsel yeşillendirme farklıdır. İlk kez, ekolojik hedefler insan sağlığı, eşitlik ve sosyalleşme hedefleriyle harmanlanıyor. Ayrıca yeni olan şey, inşa edildikleri için, şehirlerin bu projeleri nereye koydukları konusunda yaratıcı olmaları gerektiğidir; onları çatılara veya Philadelphia’daki Rail Park gibi boş koridorlara koymak zorundalar. Bütün bunlar “burası şehir ve bu doğa” olarak düşündüğümüz şeyi değiştiriyor. Doğanın ne olduğu ve nerede olması gerektiği konusundaki fikirlerimize meydan okuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demiryolu Parkı Dostları’nın izniyleTarihi bir demiryolunu 3 mil boyunca uzanan yeşil bir alana dönüştürecek olan Philadelphia’nın devam eden Rail Park projesinin birinci aşamasını gösteren hava çekimi.

 

 

 

 

 

Ekolojik faydaların yanı sıra, yeniden yapılanmanın bazı olumlu yönleri nelerdir?

 

 

 

 

 

Kâr amacı gütmeyen Nature Sacred ile işbirliği içinde, Uluslararası WELL Building Institute işyerinde yeniden yapılanmanın bir analizini yaptı. Literatürde gördüğümüz şey, doğanın güçlü bir şekilde desteklediği dört sonuç olduğudur. Birincisi, üretkenliğin bir versiyonu olan görev performansıdır. İkincisi stres azaltmadır. Bir ruh sağlığı krizi olduğunu biliyoruz. Yeniden yapılanma sağlamak, çalışanların işyerinde mikro molalar vermelerine izin vermenin en iyi yollarından biridir, böylece tekrar performans gösterebilirler. Ayrıca sosyalleşme için de faydaları vardır. Doğanın, insanların bir yere daha fazla bağlı olmalarına ve binalarının mahallesinde gurur duymalarına yardımcı olduğuna dair kanıtlar var. Bunlar, çalışanları ofise geri getirmeye çalışan şirketler için önemli şeylerdir; Doğaya daha fazla erişim sunmak, çalışanların geri gelmek istemelerine yardımcı olabilir. Son sonuç yaratıcılıktır. Birçoğumuz bilgi işçileriyiz. Fabrikalarda çalışmıyoruz; bilgisayar başında oturmamız, fikirleri düşünmemiz ve yaratıcı ilham almamız gerekir. Kanıtlar yeni ve ortaya çıkıyor, ancak doğaya erişimin yardımcı olabileceği umut verici. Ayrıca röportaj katılımcılarından, yeniden yapılanmanın insanlara bir umut duygusu bile verdiğini duydum. İklim yanıyor, siyaset birçok insan için iç karartıcı ve herkes yanıyor; Kontrol edebilecekleri bir şey olduğuna dair umut sahibi olmak çok büyük bir miktar değerinde olabilir. Kulağa sevimsiz geldiğini biliyorum, ama dürüst olmak gerekirse, araştırma bunu destekliyor.

 

 

 

 

 

 

Mimarlar yeniden yapılanmayı yeni ve mevcut yapılara nasıl dahil edebilir?
Şu anda ABD şehirlerinde meydana gelen dört yeniden yapılanma tipolojisi var: yeşil çatılar, yeşil altyapı, demiryolu hatları gibi sanayi sonrası alanlar ve küçük cep parkları. İnsanların hayal gücünü yakalayan şey, binanın yapısına gömülü bitkilerin bulunduğu projelerdir. Milano’da, Bosco Verticale by Stefano Boeri’nin balkonlarının her birinde büyüyen ağaçlar var. Bunun gibi projeler farklı yapısal destekler gerektirir ve iklimi dikkate almanız gerekir, ancak çok yenilikçi oldukları için en çok dikkat çekiyorlar.

 

 

 

 

 

Mimarların yeniden yapılanma projeleriyle başa çıkmak için neye ihtiyacı var?

 

 

 

 

 

Bir bahçeci gibi, bitki bilgisine sahip bir ortak. Bu projelerdeki çöküş, uygun olup olmadıklarını anlamadan bitkiler eklediğinizde gerçekleşir. Ayrıca, bakım zamanlaması yoksa, proje başarısız olur. Zihniyetin bir kısmı, bitkileri korumak için maliyetler inşa etmeniz ve bunun nasıl yapılacağını bilen biri olmalıdır. Mimarlar her zaman biyolojik çeşitlilik ve bahçecilik hakkında derinlemesine bilgiye sahip değildir, bu nedenle bu deneyime sahip bir profesyonelle çalışmak sorunları hafifletmeye yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

One Comment

  1. Yapılı çevrenin insan doğası ve dolayısıyla sağlığına uygun hale getirilmesi öyle tavsiyelerle olacak bir iş değil. sistem, kapitalizmin işleyiş biçimine laf etmeden olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir