Editör: Hiba Alobaydi

 

 

 

 

 

 

Tom Welsh’in izniyle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laureate’in 2023 Jüri Atıfında kısmen şöyle belirtiliyor: “Abartılı olmayan ancak dönüştürücü bir sivil varlık mimarisine olan bu bağlılık ve – özel komisyonlar aracılığıyla bile – kamusal alanın tanımı, gereksiz hareketlerden ve yönlendirmelerden kaçınarak her zaman bir kemer sıkma ile yapılır. trendlerden ve modalardan arındırılmış, bunların hepsi çağdaş toplumumuz için en alakalı mesajdır. Derin düşünülmüş tasarım işlemlerini damıtma ve gerçekleştirme kapasitesi, sürdürülebilirliğin son yıllarda belirgin olmayan bir boyutudur: Uygunluk olarak sürdürülebilirlik, yalnızca gereksiz olanı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel ve kültürel olarak dayanabilen yapılar yaratmanın ilk adımıdır. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaygın olarak mesleğin en büyük ödülü olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü, 1979 yılında merhum Jay A. Pritzker ve eşi Cindy tarafından kuruldu. Ödül, her yıl, mimarlık sanatı yoluyla insanlığa ve yapılı çevreye tutarlı ve önemli katkılarda bulunan bir mimara verilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chipperfield takdir için minnettarlığını dile getirdi, “Bu olağanüstü onuru almaktan ve mesleğe bu kadar çok ilham vermiş olan önceki alıcılarla ilişkilendirilmekten çok etkilendim,” diyor Chipperfield. “Bu ödülü, dikkatimi yalnızca mimarinin özüne ve anlamına değil, aynı zamanda iklim değişikliği ve toplumsal eşitsizliğin varoluşsal zorluklarını ele almak için mimarlar olarak yapabileceğimiz katkıya yönlendirmeye devam etmek için bir teşvik olarak alıyorum. Mimarlar olarak, sadece daha güzel bir dünya değil, aynı zamanda daha adil ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmada daha belirgin ve katılımcı bir role sahip olabileceğimizi biliyoruz. Bu zorluğun üstesinden gelmeli ve gelecek nesle bu sorumluluğu vizyon ve cesaretle benimsemeleri için ilham vermeliyiz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muayenehanesi David Chipperfield Architects’i 1984’te kurduğundan bu yana, usta şehirci, büyüleyici zarafeti ve akut çevre duyarlılığı ile tanınan sayısız proje üretmeye devam etti. Aşağıdaki en ikonik projelerinden bazılarını keşfedin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

David Chipperfield Architects için Neues Museum Jörg von Bruchhausen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Berlin’in Müzeler Adası’ndaki Neues Müzesi, Friedrich August Stüler tarafından tasarlandı ve 1841 ile 1859 yılları arasında inşa edildi. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki kapsamlı bombalama, binayı harabeye çevirdi ve tüm bölümleri kayboldu…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir