İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB iştiraki KİPTAŞ’ın dar gelirlileri ev sahibi yapmayı amaçlayan Silivri 4. Etap Konutları’nın temelini attı. 21 Haziran’a kadar ön başvuru kabul edecek projenin temel atma törenine, İmamoğlu ile birlikte, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İBB bürokratları ve Silivrili yurttaşlar katıldı.

Projenin temeline ilk harcın dökülmesinden önce konuşan İmamoğlu, “Bu anlar heyecanlıdır. Başlamak bitirmek demektir. Eğer siz kendinize güven duyuyorsanız ve yaptığınız işin çok doğru bir iş olduğuna inanıyorsanız bu yüzünüze yansır” ifadelerini kullandı.

 

Genel Müdür Ali Kurt’un yüzünde o özgüveni gördüğünü belirten İmamoğlu, “Tüm detaylarıyla iyi hazırlanmış, iyi planlanmış bir sürecin olgun bir şekilde bugün temel atma töreninin rahatlığı yüzündeydi. Bu demek oluyor ki burada bu işe emek veren herkes, aynı zamanda bundan sonra bu süreci taşıyacak olan firmalar, onun yöneticileri emekçileri herkes inançlı. Bu çok kıymetli bir şey. Bu bizi başarıya götürecek olan en değerli unsur. Allah tamamına erdirsin. Temel atma töreniyle başlayan bu süreç, kazasız sıkıntısız bir süreci hepimize yaşatsın. İnşallah geçen hafta yaptığımız gibi burada da bin 400’e yakın konut sahibine anahtarını teslim eder, sıcak ve mutlu yuvalarında yaşamalarına vesile olmuş oluruz” diye konuştu.

“TEDBİRLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

“Bugün hepimiz bir pandemi süreciyle karşı karşıyayız” diyen İmamoğlu, “Bir virüsle mücadele ediyoruz. Allah korusun ciddi anlamda can sağlığımızla ilgili tedbirler alarak süreci yaşadık. Bugünden sonra daha hafiflemiş görülen Covid-19 sürecinde tedbirlerimize devam edeceğiz. Can sağlığımızı koruyacağız. Hiç kimsesin yuvasında böyle bir hastalıktan dolayı bir ölümün olmasın diliyorum. Tedbirli olmamız gerekir. Bu önemli bir gündem; ama bunun dışında suni gündemlerle ülkemizin özellikle İstanbul’umuzun meşgul olmasını asla istemiyorum” ifadelerini kullandı.

 

“İSTANBUL’UN ÇILGIN PROJE ARAMASINA İHTİYACI YOK”

 

 

“İstanbul’un en hayati konusu depremdir, en önemli konusu depremdir, en çılgın projesi de depremle mücadeledir” diyen İmamoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

 

 

“Bunu hiçbir zaman unutmayacağız. İstanbul’un çılgın proje aramasına ihtiyacı yok. Çılgın projesi depremle mücadeledir. Çünkü İstanbul’da milyonlarca insanın can sağlığı, hayatı tehdit altındadır. Eğri oturalım doğru konuşalım, bu konuda rahatlamış değiliz. Topyekûn bir mücadele gerektirir. KİPTAŞ, bu mücadelenin de bir paydaşıdır. Hem kentsel yenileme, hem kentsel dönüşümde motivasyon kaynağıdır. Bütün İstanbul’u dönüştürmeye kimsenin gücü yetmez. Ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ne KİPTAŞ’ın, ne Silivri’de Silivri Belediyesi’nin ne de hükümetin gücü yetmez. Bu, topyekûn bir seferberlik gücü olmaktır. Herkesi içine katmalıdır. Bu manada yapacağı her işi KİPTAŞ şöyle düşünmelidir. Gittiği yörede, ilçede, mahallede yaptığı bir depreme dönük işte çevresine motivasyon sağlayan, örnek teşkil eden işler yapmalıdır. Bu manada, bu sorumluluğu en önde tutacağına biliyorum. Arkadaşlarımın, bu konuya önemle sarılacağını biliyorum.”

 

 

“BÜYÜK BİR DEPREM BU ŞEHRİ ALABORA EDER”

 

 

İmamoğlu, olası bir büyük depremde hasar tespiti haritasını 39 ilçe belediyesine önümüzdeki haftadan itibaren dağıtmaya başlayacaklarını ifade ederek, “Diyeceğiz ki ‘Böyle bir tehlike bizi bekliyor.’ İkincisi yine pandemi sürecinden dolayı ne yazık ki Mart’ta başlatmayı düşünüp başlatamadığımız, İstanbul’un olası depremde ağır hasarlı ve yıkılmaya dönük birtakım yapılarının tespiti noktasında özel bir işlem başlatıyoruz” dedi.

 

 

Bunun için üç pilot bölge seçtiklerini kaydeden İmamoğlu, şöyle devam etti:

 

 

“Onlardan bir tanesi de Silivri. Bugün kadar bütün bu hususlarda iş birliğinden dolayı da değerli Silivri Belediye Başkanı’na, Volkan Bey’e teşekkür ediyorum. Silivri, Avcılar ve Fatih bu konudaki üç pilot bölgemiz olacak ve buralarda da yapıların tespitlerini yapacağız. Ve bu tespitlerle, bir ön tespittir bu, insanları uyaracağız. Yani, gidiniz, tespitinizi daha teferruatlı yapınız ve binanızla ilgili dönüşüm ya da bina yenileme hususunda adım atın diyeceğiz. Bunları niye anlatıyorum, bunları şunun için anlatıyorum. Aklımızdan çıkarmamak için anlatıyorum. Deprem kapıdadır, büyük bir deprem bu şehri alabora eder. Bu şehri alabora etmekle kalmaz büyük bir sıkıntılar verir. Yani ülkemizi ciddi anlamda yıllar sürecek hem sosyolojik hem insanın can sağlığı ki bunun önünde hiçbir şey olamaz, hem ekonomik ciddi bir depresyona sokar. O manada her günümüzü bu konuyu çözmekle bu konuya dair adım atmakla geçirmek zorundayız.”

 

 

39 İLÇE BELEDİYE BAŞKANINA ÇAĞRI

 

 

“İnsanların bu güvenine layık olacağımızdan hiç kimse şüphe duymasın. Bu manada ilginin bu artışı bize gösteriyor ki İstanbul’da sosyal konut noktasında çalışmalarımızı daha hızlandırmalıyız” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

 

Bu yönüyle İstanbul’un 39 ilçe başkanına sesleniyorum. Bizimle lütfen iş birliği yapınız. İstanbul’un KİPTAŞ kurumu, İstanbul halkınındır. Yani, İstanbul halkına ait, kamuya ait böyle bir kurumun iş birliğimizle beraber insanlarımıza makul evler oluşturması İstanbullunun lehinedir. Ortak hareket edelim. Sosyal konut noktasında da bu adımlarımızla beraber büyük bir iş başaralım diyorum. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah tamamına erdirsin. Temelini hep beraber atacağız, hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

Kaynak: Birgün

One Comment

  1. deprem sevimli bir konu ve gerçek olmadığı için çoğunlukla kaçma daha çok tercih ediliyor. güncel siyaset zaten bu konuları sevmiyor. çünkü çözümü konuşunca kendini bağlıyorsun, kaynak bulmak zorunda kalıyorsun. iyisi mi top taca atalım diyorlar. fakat gerçekler soğu tabi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir