İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce İstanbul’da yaklaşık 450 bin ile 750 bin marjında boş konut bulunduğuna dikkat çekti ve “İstanbul’da deprem direncini arttırmak ve yapı stokunu yenilemek için boş konutlar sosyal konut olarak kullanılabilir.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, konut kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul’da yaklaşık 450 bin ile 750 bin marjında boş konut bulunduğuna dikkat çeken Gökce “Bu kabul edilemez bir seviye. İstanbul’da deprem direncini arttırmak ve yapı stokunu yenilemek için boş konutlar sosyal konut olarak kullanılabilir. Boş olan konutların tekrar işlevselleştirilmesi konut piyasasının da dengelenmesine katkı sağlar” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili bilgiler aktaran Gökce, boş konutların,  konut erişimini kısıtlayan ve konut piyasasını dengesizleştiren önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti.

“Avrupa Ulusal Evsizlik Organizasyonları Federasyonu raporuna göre yüzde 2 ile 5 arasında boş konut ‘kabul edilebilir’ düzeydedir. İstanbul’da boş konut oranı bu oranın üstünde ve kabul edilemez seviyededir” bilgisini aktaran Gökce, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konutlar yüksek ranta sahip yatırım amacıyla alınmış ikinci, üçüncü konut hüviyetindedir ve yine bu amaçla boş tutulmaktadır. Güvenli boş konutların halka arz edilmesi halinde bu konutlar; kısa, orta ve uzun vadeli konut politikalarının şekillendirilmesinde rol oynar. Kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilebilir. Potansiyel konut rezervi ve sosyal konut olarak işlevlendirilebilir.”

 

 

 

 

 

 

 

DEPREM DİRENCİNİ ARTIRMAK İÇİN KULLANILABİLİR

 

 

 

 

 

 

 

Boş konutların halka arz edilmesi konusunda birçok ülkenin farklı uygulamaları olduğunu aktaran Gökce, “İspanya yakın zamanda boş konutlara yüzde 150 vergi getirdi. Bu yolla konut erişimi hakkı da korundu. Riskli olmayan güvenli boş konutların, riskli yapılarda yaşayanlara kiralanmasının teşvik edilmesi de önemli bir konu. Bu konuda farklı vergi ve teşvik düzenlemeleri getirilerek konutların riskli yapıda yaşayanlara arzı mümkün hale getirilebilir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul’da deprem direncini artırmak ve yapı stokunu yenilemek için boş konutların sosyal konut olarak kullanılabileceğinin altını çizen Gökce, “Belli bir süre hak sahiplerine ve riskli konutlarda oturanlara sunulabilir. Bu yolla rezerv yapı olarak da yapı stoğunun yenilenmesine katkı sunar. İPA tarafından yapılan bir araştırmaya göre halkın yüzde 95’ten fazlası İstanbul’daki kira fiyatlarını yüksek buluyor. Boş olan konutların tekrar işlevselleştirilmesi konut piyasasının da dengelenmesine katkı sağlar” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

One Comment

  1. Şimdi bu sese kulak vermek lazım. Önemli olan İstanbul’un yıkıma karşı bu konut sorununu çözmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir