De Zwarte Hond’a enerji ağı şirketi Alliander tarafından ‘Liander Westpoort’ adı verilen yeni bölge ofislerini kurma sorumluluğu verildi. Proje Amsterdam’ın liman bölgesinde yer alıyor ve bir ofis binası, atölyeler, depolar, test tesisleri ve bir eğitim ve otopark binası içeriyor. De Zwarte Hond, yüksek esneklik, ölçeklenebilirlik ve modülerliğe öncelik veren sürdürülebilirlik hedefleri oluşturmak için Alliander, IMd, Copper8 ve DGMR ile yakın işbirliği yaptı .

Liander Westpoort

© Jaques Tilleman

 Tasarım Konsepti

Ofis binası ve eğitim tesisleri, esnek ve elverişli bir çalışma ortamı yaratmak için tamamen ahşaptan inşa edilmiştir. Otopark binası, gerektiğinde genişleyebilen veya daralabilen çok yönlü bir yapısal tasarıma sahiptir. Cephelerde hava koşullarına dayanıklı Corten çeliği kullanıldı ve bölge ofisinin uzun ömürlülüğü ve dayanıklılığı sağlandı.

Liander Westpoort

Plan – Zemin kat

Sitenin tasarımı, barkoda benzer bir düzende düzenlenmiş binalardan ve açık alanlardan oluşuyor. Ofisin en yüksek noktada yer alması onu A5 otoyolundan görülebilen dikkat çekici bir özellik haline getiriyor. Ayrıca ofisin ahşap konstrüksiyonu sağlıklı bir çalışma ortamı yaratılmasına da katkı sağlıyor. Liander Westpoort’un, Liander Westpoort projesinin tüm yönlerine eşit önem verdiğini belirtmekte fayda var.

Liander Westpoort

Plan – Site

Atölyeler ve depolama alanları, ofis binasına uyum sağlayacak şekilde özenle tasarlanarak sağlam ve etkileyici bir bütün oluşturuldu. Mimari, endüstriyel altın çağını anımsatıyor ancak sürdürülebilir ve ileriye dönük olmayı amaçlıyor. Kompakt tasarımı, minimum cephe alanı ve malzemelerin yeniden kullanılmasına odaklanılması nedeniyle inşaat ekonomik açıdan verimlidir .

Liander Westpoort

© ScagliolaBrakkee

Atriyum, insanları bir araya gelmeye ve bağlantı kurmaya teşvik eden geniş bir alandır. Merkezinde sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratan ahşap merdivenler bulunmaktadır. Liander Westpoort sürdürülebilirlikle tasarlanmıştır, gazsız çalışır ve enerji açısından nötrdür. Bu da döngüsel ekonomiye olumlu katkı sağlıyor. Peyzaj tasarımı biyolojik çeşitliliğe sahiptir ve hem insanlara hem de hayvanlara açıktır. Binaları çevreleyen ve süsleyen yemyeşil bitki örtüsü böcekler, kuşlar, amfibiler ve küçük memeliler için bir yaşam alanı sağlıyor.

Liander Westpoort

© ScagliolaBrakkee

Proje Bilgileri:
Mimarlar: De Zwarte Hond
Alan: 21000 m²
Yıl: 2023
Fotoğraflar: Jaques Tilleman , ScagliolaBrakkee
Baş Mimarlar: Erik Roerdink
Şehir: Amsterdam
Ülke: Hollanda

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir