Stirling ödülü kazanan Stephen Hodder, Wigan’daki Eckerley Mills’ye, karma kullanımı içeren, 170 milyon sterlin değerinde bir kentsel dönüşüm şeması hazırladı.

Lathams tarafından tasarlanan, girişimcinin Maryland olduğu plan geçen ay onaylandı.

Şema, uygulamaya geçmek üzere kesin kabul edilirse, tarihi merkezdeki 6 ha büyüklüğündeki alanda, 10 yıllık bir dönemde uygulanmak üzere, 9 evreli bir program yapılacak.

Eckersley’deki binaların çoğu, 2. derecede tarihî miras niteliğinde ve 1880 ile 1920 yılları arasında inşa edilmişler.

Hodder, oldukça büyüleyici teknik yenilikler kullandıklarını belirterek şöyle konuştu: “Endüstri sonrası dönemde, eskiyi yaşatmanın tüm gereklerini yaptık.”

Eski yapıların yenilenmesi tamamlanınca, bölgedeki gelişme için, 14 katlı bir kule ile bazı yeni binaların yapılması düşünülüyor.

Hodder, “Biz, tuğladan bir cephe ve alüminyumdan bir ızgara önerdik. Bu doku, mevcuttaki cepheye tezat oluşturuyor. Tezatın da buradaki tekdüzeliği kırdığını düşünüyoruz. Yeni binalarda, çok ince ve modern bir üslup kullanacağız.”

Proje, toplamda, 300 kadar rezidans birimini, 25000 metrekare ofisi, bir oteller ve kafeleri, restoranları, kültürel aktiviteleri, bir de marinayı kapsayacak.

Kaynak: BD online

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir