Lumi Shala by IBUKU, Bali’de heykelsi bir bambu-ızgara-kabuk yoga merkezidir

Yazar: Surabhi Patil

Lumi Shala, Bali’deki Alchemy Yoga Merkezi’nde yerel mimarlık uygulaması IBUKU tarafından tasarlanan zanaatkar bir sağlıklı yaşam alanıdır. Ubud’un yemyeşil manzarasının ortasında yer alan yapı, üst üste binen bakır kaplı bambu yaprakları ile heykelsi bir forma sahiptir.

photo_credit Putu Aris Sumardiana
Putu Aris Sumardiana
photo_credit Zuñiga Alonso
Zuñiga Alonso

Taş bir tabandan ve höyüklü temellerden ortaya çıkan bambu kemerler, alanı çevrelemek ve bir huzur duygusu sağlamak için yukarıya çıkıntı yapıyor. Formu, doğal malzemeleri el yapımı ve yenilikçi sistemlerle birleştirerek refahı teşvik eder.

photo_credit Zuñiga Alonso
Zuñiga Alonso

2023’te tamamlanan Lumi Shala, iki yıl önce Green School’da 2022 Mimarlık Yüksek Lisans Ödülü kazanan Arc’ta stüdyo tarafından geliştirilen aynı benzersiz unsurların ve yapısal ayrıntıların çoğundan yararlanıyor. Yeni pavyon, 21 metrelik net bir açıklığa ulaşan dinamik yeni bir orkestrasyon sergiliyor.

photo_credit Zuñiga Alonso
Zuñiga Alonso
photo_credit Zuñiga Alonso
Zuñiga Alonso

Demetlenmiş bambu kemerler, ritmik bir form oluşturmak için hafifçe üst üste binen yapısal antiklastik ızgara kabukları aracılığıyla bağlanır. Gizli bir şekilde inşa edilen derin kafes kirişler, beş çatı yüzeyi arasındaki boşlukları doldurarak havadar bir hafiflik algısı yayar.

Beş ızgara kabuklu çatı yaprağının konfigürasyonu, doğal ışığın her bir dışbükey iç kısım boyunca gradyanlar halinde akmasına izin vererek, yoga pratiğini en iyi şekilde destekleyen ve aynı zamanda dikkati içe çeken bir alan sağlar.

photo_credit Zuñiga Alonso
Zuñiga Alonso
photo_credit Zuñiga Alonso
Zuñiga Alonso

Yerel toprak, kil ve kireçtaşı karışımıyla yapılan el yapımı tuğlalar ve toprak duvarlar gibi doğal malzemelerden oluşan bir palet, bambu çatıyı destekleyen dairesel tasarımın çevresinde bir dizi alçak duvar ve payanda oluşturur.

Dış payandalar, kavisli parçalara dahil edilmiş depolama tesisleri ile tasarlanmıştır. Bu bölümler aynı zamanda mekanın çevresini çevreleyen alçak seviyeli oturma alanları oluşturarak insanların uzanmasına ve dinlenmesine olanak tanır.

photo_credit Zuñiga Alonso
Zuñiga Alonso

Sonuç olarak, maddesellik, biçim ve yapısal detaylar bir araya gelerek heykelsi bir dönüm noktası olarak hizmet ederken toplanma, yoga ve meditasyon alanı olarak işlev gören duyusal bir alan oluşturur.

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir