İstanbul merkezli Hayri Atak Mimari Tasarım Stüdyosu (Haads), Çin’in Şanghay kentinde bulunan dalgalı üç parçalı bir kule olan Ternary Tower için işlenmiş görüntüleri ortaya çıkardı.

 

 

 

 

 

Eşsiz gökdelenleriyle tanınan bir şehirde, 400 metre yüksekliğindeki kule birbirini tamamlayacak ve entegre görünecek şekilde tasarlanmış 3 ayrı bloktan oluşuyor ve bu sayede dünyanın üçüncü büyük şehrine pürüzsüz, geçişli bir görüntü katıyor.

 

 

 

 

 

Hayri Atak Eşsiz Bir Deneyimle Gökdelen Yaratmak İstiyor

 

 

Üçlü Kule’nin yükselen bölümlerinin açıklıkları, ritmik bir düzende boyut değiştiriyor gibi görünüyor. Haads, tasarımıyla, ister kulenin sakinleri, isterse komşuları ve yoldan geçenler için benzersiz bir kullanıcı deneyimi yaratmayı hedefliyor.

 

 

 

 

 

Yapının istenen formunu ve şeklini elde etmek için kule, çelik konsollarla çevrili betonarme bir çekirdeğe sahip olacak. Mimarlara göre, kulelerin entegre olduğundan emin olmak için inşaat sırasında üç ayrı kulenin aynı anda monte edilmesi önemlidir.

 

 

 

 

 

Dünyadaki Gökdelenler hakkında bilgi:

 

 

 

SHoP Architects’in 9 DeKalb Bulvarı’ndaki inşaat, Brooklyn silüetindeki en yüksek bina ve New York’un Manhattan’da olmayan ilk süper yüksek yapısı olma statüsüne yaklaşmaya devam ediyor ve MAD Architects, “The Star” için önerisini açıkladı; Los Angeles, California’da bulunan doğadan ilham alan bir ofis kulesi.

 

 

 

Ayrıca Skidmore, Owings & Merrill (SOM) ve Brookfield Properties’in uzun zamandır beklenen Manhattan West projesi sonunda halka açıldı. Proje, New York’un Uzak Batı Yakası’nın kalbinde yer alan altı karma kullanımlı binadan oluşuyor. SOM ayrıca, Canary Wharf Bölgesi’ndeki boş bir sitede 624 kiralık daire ve tabanında mağazalar, ortak çalışma ve eğlence alanı bulunan ayrı bir cam köşk binası ile karma kullanımlı 55 katlı bir kule planlarını açıkladı.

 

 

 

Herzog & de Meuron, Londra’da da İngiltere’deki ilk konut kulesinin görüntülerini yayınladı. One Park Drive, Londra’nın Canary Wharf bölgesinde bulunuyor ve kule tamamlanmak üzere, yakın zamanda ilk sakinlerini ağırlamaya başladı. One Park Drive, Canary Wharf’taki daha büyük konut geliştirme eyleminin bir parçasıdır ve su kenarındaki canlı bir şehir merkezinde benzersiz bir deneyim sunar.

 

 

Yunanistan’dayken, ödüllü Foster + Partners, Atina’nın eski uluslararası havalimanının bulunduğu yerde ‘Marina Tower’ planlarını açıkladı ve Yunanistan’daki ilk yeşil gökdelen ve 200 metre yüksekliğindeki en yüksek bina olması planlanıyor. deniz seviyesinden metre yükseklikte. Marina Tower, 45 kata yayılmış 200 daireye ev sahipliği yapacak; Atina’nın kıyı şeridinin kesintisiz manzarasını ve bol gün ışığını ve havalandırmasını sağlamak için tümü çift yönlü.

 

 

Olumsuz tarafı, Heatherwick Studios tarafından tasarlanan New York ziyaretçi atraksiyonu Vessel, bir gencin 16 katlı cazibe merkezinden atlayarak kendini öldürmesinin ardından tekrar kapanıyor. Bu, Geminin 2019’da tamamlanmasından bu yana iki yıl içindeki dördüncü intihar vakası.

 

 

 

Üçlü Kule Proje Bilgisi

Proje adı: Üçlü Kule

Mimarlık firması: Hayri Atak Mimari Tasarım Stüdyosu (Haads)

Yer: Şanghay, Çin

Yükseklik: 400 metre

Görselleştirme: Haad’lar

Kullanılan araçlar: Rhinoceros 3D, Autodesk 3ds Max, Adobe Photoshop

Baş mimar: Hayri Atak

Tasarım ekibi: Hayri Atak, Kaan Kılıçdağ, Kübra Türk, Yunus Demirağ

Tasarım yılı: 2021

İnşaat alanı: 40.000 m²

Site alanı: 4000 ²

Müşteri: P.H.

Durum: Konsept – Tasarım

Tipoloji: Ticari, Ofis

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

One Comment

  1. sayın mimarı Türkiye’de görmedik, sanırım yurtdışında proje üretiyor. tebrikler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir