K2S, bağımsız biçimli tasarımıyla, açılan yarışmanın birincisi oldu.

İlk aşaması 14 Ocak – 30 Nisan 2008, ikinci aşaması ise 4 Temmuz – 10 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2 aşamalı tasarım yarışmasında, Finlandiya’nın Espoo kenti için üstün nitelikli sağlık hizmeti sunmayı amaçlayan tesisin tasarımı seçildi.

Yarışma, Espoo Hastanesi’nin yapımının yanı sıra, mevcut Puolarmetsä Hastanesi’nin dönüşümü ile, yaşlılar için kaliteli hizmet sağlayacak bir “hayat ve yaşama” Merkezi yapılması konularını kapsıyordu. Bu iki önemli birimle birlikte konut, diğer fonksiyonlar ve çocuklar için gündüz bakımevi bir arada bulundurularak iyi bir “sağlık” verecek bir kampüs oluşturulması istendi.

K2S, bu iki aşamalı yarışmayı “Orkidea” adını verdikleri tasarımlarıyla kazandılar. Proje, yarışma hedefleri arasında da belirtildiği gibi, kente sadece hastalıkları iyileştirecek bir hastane değil, genel olarak sağlık getirecek bir tasarım öngörüyor.

Jüri, tasarlanan merkezin hastane havası yaratmadan sağlık ve canlılık sağlayacak bir yer olacağını söyledi.

Tasarım, odaların iç avlulara baktığı bir dizi bağımsız formlu birimlerden oluşuyor. İç bahçelerin çevresindeki alan hem dolaşım alanı hem de genel yaşam alanı olarak kullanılırken, odalar da binaların dışına bakacak.

Yarışma kısmı biten projenin tasarım kısmı devam edecek ve 56.000 metrekarelik merkezin tamamlanması 2014 yılını bulacak.

Kaynak: World Architecture News

2 Comments

  1. bu nasıl bir yenilikçi yaklaşımdır, dünya kapitalist sistemi kendini sosyal devlete mi dönüştürdü. bu nasıl bir etraflıca ele alınmış sağlık kopleksi yarışması. başlangıç fikri bu kadar etkileyici olunca yarışmadan çıkan öneriler de o kadar olağanüstü oluyor. çok çok iyi.

  2. “Orkidea” müthiş bence ve fikir çok önemli burada. Hastanesiz sağlık hizmeti. Sağlık hizmetinin en gelişkin olduğu Küba, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde olan bitenlere daha dikkatli bakmamız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir