Zaha Hadid Architects, Viyana’daki Ekonomi ve İşletme Üniversitesi Kütüphanesi ile Eğitim Merkezi (LLC) için açılan yarışmada, Morphosis, Studio Massimiliano Fuksas, Kada Wittfeld Studio ve Prof. Hans Hollein gibi rakiplerini geride bıraktı.

Coop Himmelb(l)au’s Wolf Prix’nin jürilik görevini üstlendiği yarışmada Hadid ve proje ortağı Patrik Schumacher’in tasarımının, BUSarchitecture tarafından hazırlanan yeni kampüs masterplanının merkezine yerleştirilmesi kararlaştırıldı.

Hem eğik hem de düz kenarlardan oluşan “çokgen blok” olarak tanımlanan ZHA’nın LLC tasarım için “Binanın dışındaki düz çizgiler, içeriye doğru geçerken açılıyor ve eğrisel, akışkan bir hal alarak, merkezi kamusal avlu olarak kullanılacak iç kısımda bağımsız bir biçim yaratıyor. LLC’nin diğer tüm birimleriyse bunun çevresindeki, aslında tek bir yapı olan ancak birbirinin içine geçen şeritler gibi algılanan kapalı alanda yer alacak.” açıklaması yapılıyor.

42.000 metrekarelik alanı kaplayacak olan 5 katlı yeni merkez, çalışma odaları, yönetim ofisleri, kütüphane, kulüp, oditoryum, kitapçı ve yan hizmet alanlarının yanı sıra eğitim merkezine de evsahipliği yapacak.

Zaha Hadid Architects’ten Cornelius Schlotthauer, projenin 2012 sonuna kadar tamamlanacağını belirtiyor.

Kaynak: World Architecture News

One Comment

  1. ben de mimar olmak istiyorum.. bunlar harika… iyi bir düşünce ve onu ifade edecek çizim gerek… sabır işi mimarlık… ben de böyle şeyler yapmak isterim ama o beceri var mıdır bilmiyorum !..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir