Yazan: Allie Shiell

Varşova’daki eski FSO otomobil fabrikasının arazisine 60 hektarlık çok işlevli bir ‘Geleceğin Yeşil Bölgesi’ inşa edilecek. WXCA ve SAWAWA tarafından Varşova Kent Konseyi ile yakın işbirliği içinde üstlenilen programın ana planı , 2050 yılına kadar 17.000 sakini barındırmayı ve bu post-endüstriyel konsept kapsamında ilave 13.000 kişinin iş bulmasını hedefliyor. FSO Park geliştirme uygulamasının ilk aşaması 2026 için planlanıyor. 

 

 

 

WXCA’nın izniyle

Sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin rehberliğinde, WXCA mimarı ve SAWAWA şehir planlamacıları, karmaşık iklim değişikliği sürecinden kaynaklanan zorluklara yanıt veren geleceğe yönelik bir yerleşim bölgesi olarak master planı geliştirdiler.

 

 

 

 

WXCA’nın izniyle

Bölgenin merkez ekseni veya ana yeşil cadde, alan boyunca uzanan doğrusal bir parktır. Toplam 1 kilometre uzunluğunda ve 10 hektarlık bir alanı kaplayan bu aks, çeşitli yeşil alanları içeriyor: konut bloklarının yeşil avlu içlerine sorunsuz bir şekilde geçiş yapan açık kamusal ve yarı kamusal alanlar. Ana yeşil cadde boyunca, enine akslı kavşaklarda yoğunlaşan, kullanıcıları daha küçük ölçekli, yarı özel ve özel konut bloklarına davet eden kamusal işlevler de planlanıyor. Çok sayıda ortak alanın yanı sıra ilçenin orta kesiminde spor ve eğlence kampüsünün de yer aldığı bir okul kompleksi planlanıyor.

 

 

 

 

Yerleşim, sakinlerin temel günlük ihtiyaçlarını 15 dakikalık yürüme mesafesinde karşılayabilecekleri şekilde planlandı. Araç trafiği minimum düzeyde olup, dış çevre yolu boyunca ve şehrin iyi gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahip bir kısmından geçmektedir. 60 hektarın üzerindeki alanda yayalara ve bisikletlilere öncelik veriliyor. Bu strateji yalnızca iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi ve CO2 emisyonlarını azaltmayı amaçlayan bir çözüm değil, aynı zamanda doğal kaynakların akıllıca yönetilmesidir. Buro Happold mühendisleriyle işbirliği içinde %100 yeraltı suyu tutma sistemi, enerji üretim sistemi ve binalar arasında enerji paylaşım sistemi de planlandı.

 

WXCA’nın izniyle

Mevcut tesis, 20. yüzyıldaki Polonya otomotiv endüstrisinin tartışılmaz bir sembolüdür. Bu nedenle, bu mirasın korunması da tasarımcıların temel endişesiydi. CEO Marta Sękulska-Wrońska, “Kendimize belirlediğimiz en önemli zorluk, bir topluluğun ve onun içindeki sosyal bağların kurulmasını kolaylaştıracak bir alan tasarlamaktı. WXCA’da, Profesör Jan Gehl’in ardından, bir şehrin binalar arasında başladığına inanıyoruz.” WXCA tasarım stüdyosunda, projenin sunulduğu resmi konferansta açıklandı.

 

 

WXCA’nın izniyle

Alanın yeniden canlandırma bölümünde, eski fabrika tesislerinin bazı kısımları çağdaş kamusal işlevlere uyarlanacak ve yeni bir hayat verilecek. Bunlar arasında gelecekte ilçenin ana meydanının duvarlarını oluşturacak olan eski döküm atölyesi, montaj atölyesi ve kaynak atölyesi geçidinin parçaları yer alıyor. Bunun yanı sıra modern mimari, karakteristik testere dişli çatılar gibi referans formlarıyla FSO otomobil fabrikasının endüstriyel binalarıyla diyalog kurarak mekanın kimliğini ifade edecek.

 

 

WXCA’nın izniyle

 

 

 

“Bu proje, önümüzdeki yıllarda şehirlerin neye benzemesi gerektiği ve nasıl çalışması gerektiği sorusunu önümüze koyduğu için benzersiz bir zorluk teşkil ediyor. Sonuçta bugün modern olan, 10 yıl sonra modası geçmiş olabilir, bu yüzden de WXCA mimarı Małgorzata Dembowska, sözlerini şöyle bitiriyor: Zamana meydan okuyan değerler, bireylerin ihtiyaçlarına ve mekanın kimliğine odaklanan projenin tam kalbinde yer alıyor.

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir