Güncel projelerin birçoğu artık alışılmış kalıpların dışında formlar, işlevler, yapılar, görünümler sergilemekte. Artık bugün değil gelecek tasarlanmakta olan. İşte geleceğe yönelik projelerden bazıları…

Jessheim Hotel, Norveç
İstemci First Hotel, Jessheim ile Gardermoen Havalimanı arasındaki alanın avantajlarını kullanmak istemiş. Jessheim, kentsel ve ekonomik gelişme için küçük bir köyün ve büyük bir kentin özelliklerini birleştiren benzersiz bir yer. Hotel, yeşil bir alanın ortasına yerleşmiş olan 70 metrelik heykelimsi şekliyle, bitişiğindeki karayolundan havaalanının girişine kadar, görülebilecek. First Hotel, Oslo ve Gardenmoen Havalimanları arasındaki ticari ve finansal akışları buraya çekmeyi planlıyor. Proje ekibi, kulenin çevresinde açtığı aralıklarla, Japon bahçelerinin küçük bir Norveç versiyonunu burada uygulamak istemiş.

Pavilyon, Zaragoza
14 Haziran ve 14 Eylül 2008 tarihleri arasında Almanya Federal Cumhuriyeti, Expo Zaragoza 2008 ile kendini pavilyonda sergileyecek. Sürdürülebilir gelişme ile su döngüsü, Almanya’nın katılımını simgeleyen temel odaklar. Geleceğe odaklı tasarımda, ziyaretçiler suyun müthiş dünyasını keşfedebilecekler.

Westerdals İletişim Fakültesi, Oslo
MMW, tasarım aşamasında bölgenin tarihinden ilham almış. Yumuşak kıvrımlar, bölgenin ardındaki gümüş madenlerinde yaşadığı söylenen ejderhayı ifade etmektedir. Hedef, fakültenin yaratıcılığını ön plana çıkararak, tarihi binalar ve eski sanayinin çevrelediği alanın odak noktası haline getirmek. Malzemeler, binanın pasif soğutma ve ısıtmasını sağlayabilecek şekilde seçilmiştir.

Guangzhou İkiz Kuleleri, Çin
437 metrelik yüksekliğiyle Çin’in en yüksek, dünyanın ise 4. yüksek binası haline gelecek olan kulenin tasarımı için açılan yarışmada Wilkinson Eyre seçilmiş. Yarışmada, tasarımcılardan kente yeni bir geçiş noktası yaratacak ikiz kuleler tasarlamaları istenmiş.Guangzhou Zhujiang New Town’ın üçgen planı, etkin iç mekan yerleşimi ve mükemmel bir çevresel etki sağlıyor.Projeye 2006’da başlandı ve 2009’da bitirilmesi planlanıyor.

Musée des Confluences, Lyon, Fransa
2001’de sonuçlanan yarışmanın plan aşamaları 2002’de tamamlanırken, 2006 yılında inşaatına başlanmış ve 2010 yılında tamamlanacak. Müzenin yılda 500.000 ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Erl Winter Festival Salonu, Avusturya
Yapı, kentsel planlama hedeflerine hizmet ederken aynı zamanda da fonksiyonellik sağlamaktadır. Festival alanının yer seçimi, binaların önünde, açık havada, yüksek kaliteli bir fuaye alanı yaratabilecek şekilde yapılmış. Ayrıca heykelimsi mimarisinin tektonik formu da çevresinin karakteristiğinden ortaya çıkmış.

Westside Alışveriş ve Eğlence Merkezi, İsviçre
Westside projesi, Brünnen’de yeni bir dinlenme ve alışveriş merkezi yaratan, toplamda 1,5milyon metrekarelik bir alana yayılan, kentsel ölçekte bir mimari projedir. Spor salonu da bulunan temalı bir yüzme havuzu, alışveriş merkezi, konferans salonu, oteli ve üst gelir grubuna hitap eden konutlarıyla, alışveriş ve eğlence anlayışına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Saint Louis Müzesi, ABD
Saint Louis Sanat Müzesi, ABD’nin en geniş çaplı sanat koleksiyonlarının merkezi haline gelmiştir. Müzenin bu büyük gelişimi, koleksiyonların daha iyi sergilenebilmesi için acilen genişleme ihtiyacı yaratmıştır. Müzenin genişleme çalışmalarının 2010 yılına kadar tamamlanması tahmin edilirken, çalışmaların sonunda ziyaretçilere daha iyi hizmet sağlanabileceği belirtilmektedir.

Kaynaklar: Frame, Big, Totems, MMW, Wilkinsoneyre, Coop-himmelblau, Deluganmeisl, Daniel-Libeskind, DavidChippelfield

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir