Atlantic Yards bölgesinde 700 000 metrekarelik karma kullanımı bulunduran New York City projesi, ilk günden çeşitli tartışmaları başlattı. Projenin simge binalarından olan Miss Brooklyn binasının yüksekliği 190 metreden 155 metreye indirildi.

Yüksekliklerin aşağı çekilmesiyle beraber, binadaki kullanımlar da değişime uğradı. Yeni binadaki ofisler azaltılıp, alışveriş merkezi büyütüldü. Tasarımla ilgili görsellerden anlaşıldığı kadarıyla, yüksek binanın tamamen yeni bir görüntüsü var ve özellikle bina cepheleri daha net çizgiler ve düz akslarla oluşturulmuş.Bu arada, Barclays Merkezi’nin tasarımı için 17000 oturma kapasiteli bir salon düşünüldü. Yeni yüksek yapı, Gehry’nin Bilbao’daki meşhur Guggenheim Müzesi benzeri çelik kaplamalı bir cepheye sahip olacak. Binanın ufak ve çok sayıdaki penceresi ile birbiri üzerine rasgele oturtulmuş küpler şeklinde formu, bir zar oyununu hatırlatıyor.

Girişimci, Kasım ayında, şantiyenin kurulması ve binanın gelecek bahara kadar tamamlanması düşünülüyor.

Yereldeki kuşkuculuğa rağmen, Gehry “Bu tasarımın son hali değil, çünkü daha hiçbir şeyi tamamlamış değiliz.” Diye konuşuyor. Gelişim, Brooklyn’i Dağıtmasın grubunun sözcüsü olan Daniel Goldstein ise, “Gehry, bizim karşı çıktığımız noktalara hiçbir konuşmasında değinmedi.” diye belirtti.

Kaynak: Archrecord

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir