Gdańsk’taki Wybrzeże Tiyatrosu’nun ana binasının yenilenmesi benim ve ekibim için zorlu ama büyüleyici bir projeydi. Her ne kadar tiyatro, opera ve performans mekanları tasarlama konusunda deneyimimiz olsa da bu proje bize son derece yakın ve kişisel geldi. Yolculuğumuz 2015 yılında yeni oditoryum yarışmasını kazanmamızla başladı ve kendimizi değişen yoğunluklarla tasarım çalışmalarına adadık ve bu temmuz ayına kadar devam ettik.

 

Wybrzeże Tiyatrosu

© Nate Cook

Bugün gördüğümüz yapı, 1960’lı yılların başında savaş öncesi bir binanın kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Gdańsk’ın tarihi şehir manzarasında yer alan bu bölge, pek çok gizli sır ve şaşırtıcı unsurlar içermektedir. Wybrzeże Tiyatrosu’nu tasarlarken asıl odak noktası, her koltuktan mükemmel görünürlük ve birinci sınıf akustiğe sahip bir oditoryuma sahip bir mekan yaratmaktı. Sahne, en son teknolojiyle ve iki katlı asansörler, döner bir bölüm ve çok sayıda aydınlatma ve senaryo çıtası gibi çeşitli işlevlerle donatılmıştı.

Wybrzeże Tiyatrosu

© Nate Cook

 Wybrzeże Tiyatrosu’nun Tasarım Konsepti

“Ziyaretçilerin şehrin tarihi cazibesine hayranlıkla bakarken, sohbet etmeleri ve düşünmeleri için rahat bir alan sağlayan davetkar bir giriş alanı ve fuaye yarattık. Sanatsal vizyonumuz yatırımcı tarafından tam olarak desteklendi ve projemizin başarıyla tamamlandığını söylemekten memnuniyet duyuyorum. Bu mekan, ziyaretçilerin daha yüksek bir duyusal ve estetik deneyimin keyfini çıkarabilmesi için sanatsal çabaları teknik kısıtlamalardan kurtarmak üzere tasarlandı.”

Wybrzeże Tiyatrosu

© Nate Cook

Mekansal ve sanatsal tasarım yaklaşımımız öğelerin karşıtlığını içerir. Fuayede canlı renkler ve malzemeler bulunurken , oditoryum daha sade ve düzenli bir atmosfer sağlıyor. Bu yanyanalığa rağmen genel tasarımın minimalist kalmasını sağladık, böylece alanın önemli bir kısmı tiyatro sanatının özüne ayrıldı. Ayrıca Wybrzeże Tiyatrosu’nun çatısını, Gdańsk’ın eski kentinin güzel manzarası eşliğinde dramatik aktivitelere ve çeşitli etkinliklere olanak tanıyan bir terasa dönüştürdük. Çabalarımızın takdir edilerek hem sanatçılara hem de izleyicilere fayda sağlayacağını umuyoruz.

Wybrzeże Tiyatrosu

Plan

Wybrzeże Tiyatrosu

Kesit

Wybrzeże Tiyatrosu

© Nate Cook

Proje Bilgileri:
Mimarlar: WAPA Warsztat Architektury Pracownia Autorska
Alan: 4500 m²
Yıl: 2023
Fotoğraflar: Nate Cook
Baş Mimar: Krzysztof Kozłowski
Proje Mimarları: Mikołaj Andrzejewski, Damian Mroczkowski, Maria Puchalska, Monika Szarleja
Şehir: Gdańsk
Ülke: Polonya

Kaynak:www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir