Henning Larsen, Faroe Balıkçı Teknelerini Onurlandıran Yeni Feribot Terminali Tasarımını Tanıttı

Danimarkalı mimarlık firması Henning Larsen, Torshavn’da beton ve kereste kombinasyonundan inşa edilmiş Viking gemisinden ilham alan bir feribot terminali ve nakliye organizasyon ofisleri için planlarını açıkladı. Faroe’nin başkenti Torshavn’daki feribot terminali, genellikle daha küçük Faroe adalarındaki el yapımı kıyı yollarını taklit etmek için tasarlanmış beton bir temel ile tasarlanmıştır.

Henning Larsen’in tasarım direktörü ve işbirlikçisi Ósbjørn Jacobsen, “Çalışmalarımız Faroe Adaları’nın büyüleyici manzarasını ve zengin denizcilik tarihini kutluyor. Geleneksel Faroe teknelerinin ve antik Doğu Limanı’nın klasik güzelliği, ahşabı tasarıma dahil etme kararını verdi. Bu bölgedeki insanları onurlandıracak ve zengin tarihleriyle yeniden bağlantı kurmalarına yardımcı olacak bu çığır açan tesis üzerinde çalışmaya başlamaktan heyecan duyuyoruz. ”

Yeni Feribot Terminali

Proje, teknelerin Smyril Hattı’nın merkezi olarak da işlev görecek olan 8.000 metrekarelik feribot terminaline yanaşmasını kolaylaştıracak. Beton taban, eğimli sütunlara sahip ahşap bir yapıyı destekleyecektir. Bunun için ilham kaynağı, Viking döneminden beri kullanılan ve başlangıçta sadece bir balta kullanılarak inşa edilen klasik Faroe balıkçı teknelerinden geldi.

© Henning Larsen ·

Faroe hükümet binasının yakınında, yeni feribot terminaline Danimarka, İzlanda ve Faroe Adaları arasındaki gemiler tarafından erişilebilecek. İki katlı bu yapının birinci katı kafe, bekleme alanı, kayıt masası ve Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik kontrol noktası olarak hizmet verecek. Zemin kattaki bekleme alanı, asfalt oturma alanı ve Faroe bitki örtüsü içeren bir rampadan dış mekana doğrudan erişime sahip olacaktır.

Kaynak: www.arch2o.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir