David Taglione’nin mekanları deneyimlere dönüştürme örneği.
ICRAVESphere, Las Vegas’ın içindeki ana atriyum. Konuklar Ana Atriyum’a girdiklerinde, farklı etkinlikler ve performanslar için özelleştirilebilen özel bir avize ve renkli dolaylı aydınlatma bulacaklar. 

Mimarlardan tasarımcılara, mühendislerden müteahhitlere kadar dijital teknoloji, fiziksel ortamlar yaratma yaklaşımımızda köklü bir dönüşüme yol açıyor. Bu alan, en ileri teknolojileri geleneksel tasarım uygulamalarına entegre etme beklentisiyle birlikte yaygın bir değişim yaşıyor.

ICRAVESphere, Las Vegas’a giriş eşiği. ICRAVE, Sphere’in giriş eşiklerini ve girişlerini daire ve kemer şeklinde tasarlarken, siyah mozaik döşeme ışığı yansıtıyor. 

Las Vegas’taki son iç tasarım projem olan Sphere , beni 20 yıl önce endüstri standardının renkler gibi geleneksel unsurlar aracılığıyla işlevsel, güzel ve markayla uyumlu alanlar yaratmaya odaklandığı yerden çok uzakta yeni bir dünyaya itti. dokular ve yüzeyler. Bugün masama gelen her tasarım özeti, geleneksel araçların ötesine geçen çok boyutlu düşünmeyi gerektiriyor. Dijital strateji ve müşteri yolculuğunun başlangıcı ve bitişiyle ilgili sorular artık standart. Bu zorlukların üstesinden gelmek için ICRAVE, fiziksel, dijital ve sanal unsurları, insanların çevrelerini algılama, çevreyle etkileşim kurma ve çevreyle etkileşim kurma biçimini dönüştüren uyumlu ve sürükleyici deneyimlerle harmanlayan çok boyutlu bir tasarım stüdyosu olan Journey’e katıldı. Bütünleşik yaklaşımımız, bu çok boyutlu deneyimleri tüketilmekten ziyade yaşanacak ve hissedilecek bir şey haline getirerek insanlar, markalar ve kültür arasındaki bağları derinleştirmeyi amaçlıyor.

İç tasarım, yalnızca estetiğe odaklanmaktan, endüstrimizde önem kazanan bir terim olan deneyim tasarımına öncelik vermeye doğru bir evrim geçirdi. İster bir restoran, otel veya perakende mağaza tasarlıyor olun, müşteriler sürükleyici marka deneyimleri arar. Rockwell Group ve Moment Factory’deki meslektaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalar artık dijital ve sürükleyici tasarımı müşterilerin beklentilerini aşacak güçlü bir görsel anlatımla birleştiren “deneyim tasarımı” ile tanımlanıyor.

Las Vegas’taki Sphere, gelişen teknolojinin kritik bir rol oynadığı eğlence endüstrisindeki (örneğin stadyumlar, arenalar, konser salonları) herkes için standardı yükseltti. Sphere’in iç tasarımı üzerinde çalışmaya başladığımızda teknolojik fırsatlar neredeyse çok fazlaydı. Konukların ilgisini çeken ve ana etkinlik için beklenti yaratan bir iç mekan deneyimi yaratmanın zorluğu, bizi yüksek teknolojili bir mimari aydınlatma sistemi uygulamaya yöneltti. Bu sistem, çeşitli gösteriler veya etkinlikler için mekanın ruh halini ve enerjisini yönlendirerek konukların her zaman sürükleyici bir bağlantı hissetmesini sağlar.

Rendering: TSX EntertainmentPerakende Caddesi, TSX, New York Şehri. ICRAVE tarafından tasarlanan Perakende Alanı, sanatçıların ve markaların hayranların yakalayıp paylaşabileceği içerikleri sergileyebileceği esnek ve programlanabilir bir alandır. 

Hayranların evde ve sanal eğlence seçenekleri daha fazla olduğundan, diğer şirketler fiziksel, dijital ve sanal dünyaları tek bir mekanda nasıl birleştirebileceklerini araştırıyor. Bu ortamları birleştirmek ve sanatçı ile hayranlar arasındaki ayrımı tüm coğrafyalarda ve zaman dilimlerinde birleştirmek, tüm taraflar için sayısız fayda sağlar. Çok amaçlı bir bina olan en son projemiz TSX Broadway, 2024 yılında Times Meydanı’na deneyimsel perakende satış, konaklama ve eğlence getirmeyi amaçlıyor. Bu gelişimin merkezinde, hem fiziksel hem de sanal dünyaları birbirine bağlayan sürükleyici bir eğlence platformu olan TSX Entertainment (TSXE) yer alıyor. TSXE, sanatçıların hayranlarla ve markalarla bağlantı kurma biçiminde devrim yaratmaya, örneğin hayranların hem gerçek hayatta hem de TSX Metaverse’deki konserlere katılmasına olanak sağlamaya hazırlanıyor. LED ekranlı genişletilmiş perakende ve fütüristik showroomlardan, Times Meydanı’nın üzerinde asılı duran geri çekilebilir bir sahneye ve sanatçıların dijital ve analog içerikleri sergilemesi için programlanabilir bir tünele sahip bir ‘Perakende Yolu’na kadar uzanan sekiz kat ile TSXE, sanatçıları hayranlarıyla buluşturmak için tasarlandı ve daha önce hiç olmadığı gibi favori markalar. TSX’in Web3 yeteneklerini tamamlayan kişisel deneyim, oyun alanını eşitliyor ve eğlence arayanları bir kolektifte birleştiriyor.

Fotoğraf: Chris CooperICRAVE Memorial Sloan Kettering’deki hastalar ve bakım verenler için kanser bakım tesisleri yeniden tasarlandı.

Sağlık ve seyahat alanlarında sanal ve dijital teknolojilerin de aynı derecede etkili olduğu kanıtlanıyor. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi için David H. Koch Kanser Bakım Merkezi’ndeki hasta ve aile deneyimini iyileştirmeyi hedefledik. MSK Design ile ortaklaşa, hastalara özgürlük sağlamak ve deneyimlerini geliştirmek için teknolojiyi kullanarak kanser bakımını daha az kaygı uyandırıcı hale getirmeye çalıştık. İki ana sorun vardı: birincisi, hastaların sağlık tesislerine kabul edilmeleri nedeniyle hareket kabiliyetinin olmaması, bu da hastaneyi zaten alışılmadık, bazen isteksiz bir varış noktası haline getiriyor. İkincisi, tüm sürekli izleme, kontrol, izinler ve kodlarla hastalar genellikle uzun süreler boyunca bekleme ve tedavi odalarında sıkıcı kalmak zorunda kalıyor ve bu da onlara zamanları üzerinde çok az özgürlük veya kontrol sağlıyor. Hastaların stresli dönemlerinde zamanlarını daha düşünceli ve verimli kullanabilecekleri bir alan haline getirmeyi amaçladık. Çözüm, tesis genelinde hastaların, bakıcıların ve personelin konumunu belirlemek için kişiselleştirilmiş bir Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi (RTLS) cihazını içeriyordu; bu, hastaların artık kliniklerine bağlı kalmadan daha özgürce hareket etmelerine olanak tanıyor ve hastaların zamanlarını nerede ve nasıl harcayacakları konusunda seçenek sunuyor .

Fotoğraf: Chris CooperICRAVE, Memorial Sloan Kettering’deki yeni kanser merkezinin iç mekanlarına misafirperverlik havası kattı.

Bu hastaların birçoğu sanki kampüs yaşamına kaydoluyormuş gibi; tedavide haftalar, belki aylar harcıyorlar. Biz tasarımcılar, özgürlüğü mümkün kılmak için teknolojiyi kullanarak hasta deneyimi üzerinde içten, olumlu bir etki yaratabilir ve onların refahına aktif bir katılımcı olabiliriz.

Kredi: Ralph Appelbaum Associates / Andrew LeeLondra’daki Lift 109 Battersea Güç İstasyonunda Squint/Opera’nın sürükleyici dijital içeriğinin bir örneği. 

Sağlık hizmetleri dışında dijital teknoloji, analog tarihi destinasyonların ve sergilerin yeniden canlandırılmasında çok etkili oldu. Pek çok yerleşik müze şu anda şu soruyla karşı karşıyadır: Eski bir destinasyonu, tarihine saygılı ama yeni nesil bir izleyici kitlesine hitap edecek şekilde nasıl yeniden canlandırabilirsiniz? Londra’nın ikonik Battersea İstasyonunu yeniden canlandırırken , izleyicilerin ilgisini çekmek ve tarihi destinasyona hayat vermek için teknik çizimleri canlandırmak ve etkileşimli masaları AR web uygulamalarına bağlayan bir dijital araç seti sunmak gibi dijital unsurları tanıttık. Dijital öğeler, tekil ve etkileyici bir hikayenin farklı bölümlerini anlatmak için birlikte uyumlu bir şekilde çalışarak katılımcıların sadece izlemelerine değil aynı zamanda Güç İstasyonunun zengin tarihine katılmalarına da olanak tanıdı. Bu, Ekim 2022’de yeniden açıldığından bu yana 11 milyondan fazla ziyaretçiyle dinamik bir eğlence destinasyonu olarak bir sonraki aşamaya geçiş için destinasyonu belirledi.

Kredi: Ralph Appelbaum Associates / Andrew LeeSquint/Opera, Lift 109 Battersea Güç İstasyonunda kinetik bir deneyim yaratan sürükleyici bir oda yarattı. 

İç mimarlar olarak rolümüz, fiziksel mekanlarla uyum içinde çalışan teknolojik çözümler bulmayı da kapsayacak şekilde genişledi. Dijital teknolojilerin yükselişi, araç setimizde bir değişikliği zorunlu kıldı ve bizi tüketicilerle duygusal bağ kuran tasarımlar yaratmaya itti. İç tasarımcılardan çok boyutlu deneyimlerin yaratıcılarına dönüştük; bu da teknolojinin çok önemli bir rol oynadığı tasarımda yeni bir çağın sinyalini veriyor.

 

Kaynak: Architectmagazine

One Comment

  1. Bir yerde çılgınlık boyutu da devreye girmiyor mu? Görsel ve ışık ya da ışıltı, herşeyin önüne geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir