Çeşitlilik, eşitlik ve katılım, sürdürülebilir tasarımın toplumsal temellerini desteklemektedir

Sürdürülebilirliğin üç ayağı çevre, ekonomi ve toplum olarak tanımlanıyor. Herhangi bir sütunu çıkarırsanız sistem çöker.

Sürdürülebilir mimari öncelikle enerji verimliliği, malzeme kullanımı, atık ve su yönetimi yoluyla binaların olumsuz etkilerini sınırlamakla ilgilidir. Bu çevre ayağını kapsıyor.

Projenin bütçe dahilinde inşa edilebilir olması ve ekonomik açıdan operasyonel verimlilik sunması gerekiyor.

Toplumsal sütun genellikle yürünebilirlik, iç mekan hava kalitesi, gün ışığı vb. ile desteklenir. Ancak çeşitliliğe, eşitliğe ve kapsayıcılığa, yani erişilebilirliğe baktığımızda bu sütunda bir çatlak oluşabilir.

Yüksek performanslı bir bina kaplaması ve etkileyici bir dış cephe tasarlıyoruz, ardından tekerlekli sandalye erişimi için üzerine bir rampa yerleştiriyoruz. Veya geri dönüştürülmüş malzemelerle dolu gösterişli bir iç mekan tasarlıyoruz, ancak tuvaletleri (tekerlekli sandalye kabiniyle birlikte) bodrumdaki merdivenlerin altına yerleştiriyoruz. Veya erişilebilirliği arka tarafa sıkıştırıyoruz; tekerlekli sandalye veya scooter kullanan kişinin uzun yoldan gitmesini sağlıyoruz. Pek kapsayıcı değil.

iFly kapalı paraşütle atlama okullarında, "fiziksel veya bilişsel zorluklara bakılmaksızın herkese kanatlarını açma fırsatı verilmesi gerektiğine" inanıyorlar. Bu inanç, özel eğitimli eğitmenler ve Montreal lokasyonunda Savaria V-1504 gibi şık erişilebilirlik asansörleri tarafından hayata geçiriliyor.
iFly kapalı paraşütle atlama okullarında, “fiziksel veya bilişsel zorluklara bakılmaksızın herkese kanatlarını açma fırsatı verilmesi gerektiğine” inanıyorlar. Bu inanç, özel eğitimli eğitmenler ve Montreal lokasyonunda Savaria V-1504 gibi şık erişilebilirlik asansörleri tarafından hayata geçiriliyor.

Tarihsel olarak erişilebilirlikle ilgili en büyük zorluklardan biri estetik olmuştur. Maliyetlerin düşük tutulması, formdan çok işleve veya ADA uyumluluğu onay kutusunun kontrol edilmesine dikkat edilmesi, gizlenen sıkıcı ve ağır kaldıraçlar anlamına geliyordu.

Konut ve erişilebilirlik asansörlerinin lider tedarikçisi olan Savaria’nın Kuzey Amerika Erişilebilirlik Başkanı Alex Bourassa, “Siz orada güzel binalar tasarlıyorsunuz ve biz erişilebilirlik asansörleri üreticileri olarak size sade, ortalama görünümlü kutular sunuyoruz” diyor. , tekerlekli sandalye asansörleri, merdiven asansörleri ve hasta bakımı çözümleri. “Peki ya size, onları barındıran binalar kadar güzel asansörler verebilseydik?”

Bourassa, güzel ve sürdürülebilir bina tasarımında merkezde yer alan erişilebilirlik örnekleri olarak iki projeden bahsediyor.

GKV Architects’in Madison Bulvarı’ndaki ünlülerin favori restoranı Zuma New York’ta Savaria Orion LU/LA bulunuyor. Özel bir cam asansör boşluğunun içinde yer alan cam ve çelik asansör, iki katlı Manhattan etkin noktasına mükemmel bir endüstriyel şıklık dokunuşu sağlamak için Mobility Elevator & Lift tarafından yemek yiyenlerin tam görebileceği şekilde kuruldu. Houston’daki Jesse H. Jones Gösteri Sanatları Salonu’nun Ennead Architects ve Studio Red Architects tarafından yapılan multi-milyon dolarlık yenilemesi, 101 Mobility Houston’ın Savaria Prestige cam dikey platform asansörünü de içeriyor. Orada, yenilenen tiyatro lobisinde gururla yer alıyor.

Raymond C. Maule and Son tarafından "Planet Fitness Purple" renginde kurulan Savaria V-1504 dikey platform asansörü gibi özel renkte bir tekerlekli sandalye asansörü, kurumsal markalaşmayı ve çeşitliliğe, eşitliğe ve katılıma olan bağlılığı vurgulayabilir.
Raymond C. Maule and Son tarafından “Planet Fitness Purple” renginde kurulan Savaria V-1504 dikey platform asansörü gibi özel renkte bir tekerlekli sandalye asansörü, kurumsal markalaşmayı ve çeşitliliğe, eşitliğe ve katılıma olan bağlılığı vurgulayabilir.

Bourassa, “Kurumsal markalamayla uyumlu olması için özel boya işleriyle asansörler yaptık, bazıları kreşlerdeki duvar resimlerine sığacak şekilde gerçekten eğlenceli boyandı,” diyor Bourassa. “Tek gerçek sınır kod ve bütçedir. Bunun dışında vizyonunuza uyacak şekilde süper yaratıcı olabiliriz.

Şık cam ve paslanmaz çelik makinelerden kurumsal markaya uygun özel boya işlerine kadar tek sınır hayal gücüdür.

“Erişilebilirlik asansörleri emniyetli, tamamen güvenilir olmalı ve kurallara uygun olmalıdır. Ancak bundan sonra estetikle çok eğlenebiliriz” diyor Bourassa. “Standart bir asansör istiyorsanız size standart bir asansör sunacağız. Ancak aynı zamanda erişilebilir, sürdürülebilir ve aynı zamanda güzel, gerçek anlamda sıcak bir kamusal alan yaratmak istiyorsanız, bunu da gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabiliriz.”

www.architectmagazine.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir