MDM Mimarlık ve Bakırköy Belediyesi’nin düzenlediği “Fiziksel Engelliler Anaokulu Tasarımı” temalı yarışmanın 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde ödül töreni yapıldı.

MDM Mimarlık tarafından Bakırköy’de yapılması planlanan Türkiye’nin ilk Fiziksel Engelliler Anaokulu projesinin belirlenmesi için tüm üniversitelerin katılımına açık düzenlenen yarışma sonuçlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde okuyan ekibin projesi, ‘en fonksiyonel proje’ seçilerek 1.’lik ödülüne layık görüldü.

Ödül töreni, 3 Aralık 2008, Çarşamba günü MDM Mimarlık ofisinde yapıldı. Yarışmacılara ödülleri, anaokulunun yapılması için mekân tahsisinde bulunarak projeye destek veren Bakırköy Belediyesi’ni temsilen Eğitim, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özcan Bilir ile MDM Mimarlık Kurucusu ve Proje Koordinatörü Mahmut Müftüoğlu verdi. Müftüoğlu yaptığı konuşmada; projenin engellilerin hayatında önemli bir boşluğu dolduracağını, engelliler için yeni projeler yapılmasında örnek teşkil etmesini umduklarını söyledi. Ayrıca şirket felsefesi olan ‘tasarımın insan ve toplum hayatındaki fonksiyonelliğe hizmet etmesi’ fikrine en uygun projenin hayata geçirilecek olmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Özcan Bilir ise Bakırköy Belediyesi’nin bu tür projelere her zaman destek verdiğini, bu projenin ilk olmasını ve Bakırköy’de hayat bulacak olmasının kendileri için ayrıca bir anlamı olduğunu söyledi. Ayrıca bu anlamlı projeye destek vererek ortak olmalarını hiç düşünmeden hemen karar verdikleri ifade etti.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde okuyan ekibin proje lideri Neslihan Cansu Akman, yardımcıları ise Zeynep Beşer ve Hande Tulum. Ekip, çeşitli ödüllerin yanı sıra, henüz mezun olmadan hazırladıkları projelerinin bir sosyal sorumluluk projesinde hayat bulacak olmasının mutluluğunu yaşıyor. Ekip lideri ve yardımcıları bu yarışmaya katılırken yabancı oldukları bu konunun ilgilerini çektiğini, duyarlı bir toplum yaratma ve engelli çocuklarının hayata hazırlanmalarında kendilerinin de katkılarının bulunmasını istediklerini belirttiler. Projenin, en fonksiyonel proje olması için, projeyi hazırlarken kapalı mekânda bir engelli insan gibi hareket etmeye, yaşamaya çalıştıklarını, odanın içinde gözleri kapalı yürüdüklerini ifade ettiler.

Projeyi hazırlarken en önemsedikleri noktanın ise, engelli ve engelsiz çocukların aynı yaşam alanlarında, yaşamlarındaki farkı minimize ederek yaşayabilmelerine olanak sağlayacak bir projenin ortaya çıkması olduğunu vurguladılar.

Birinciliğe seçilen projenin kapsam ve ölçüt uygunluğunun yanında, birinci projeyi takip eden projeler arasında; mobilya tasarımı, malzeme ve renk önerileri gibi kısmî tasarımları veya fikirleri öne çıkan projelerden ikisine ise mansiyon ödülü verildi. Birinci mansiyon ödülüne İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden bir ekip layık görülürken, ikinci mansiyon ödülünün sahibi ise 9 Eylül Mimarlık Fakültesi ekibi oldu.

Proje web adresi: Fonksiyonel Mekanlar
Ayrıntılı bilgi: Fırat Çakıcı/Markaevi – (212) 240 85 85

Kaynak: Markaevi, Fonksiyonel Mekanlar

2 Comments

  1. HARIKA BIR Proje BU HABERI BIZ SITEMIZE ALDIK UMARIM SAKINCASI YOKTUR BİZLERDE ENGELLİ OLDUĞUMUZDAN SIZE TSKLER EDERIZ calısmalarınızın devamını dilerız saygılarımızla

    güzcicegifm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir