“Dünya Mimarı” Nader Khalili, geçtiğimiz ay, 72 yaşında yaşamını yitirdi. Khalili’nin en iyi bilinen icadı, “süper kerpiç” ile tasarladığı taşıyıcı sistemlerdi. Bu yapı çeşidini, Ulusal Havacılık ve Uzay Kurulu tarafından yapılan çağrıya yönelik olarak, Ay ve Mars’da insanlar için yerleşkeler tasarlarken üretmişti.

Sistem, çevresi çemberlerle sarılı, igloo benzeri yumurta biçimli plastik yapıları içeriyordu. Bu plastik yapıların koruyucu dış duvarla kaplanması sonucunda ortaya kalıcı yapılar çıkıyordu.
Bu çeşit bir yapılanma Khalili tarafından oldukça güçlü bir biçimde savunulmuştu, çünkü mimar, her biri 500$’ın altında bir maliyete sahip olan yapıların, özellikle yoksulluğun hâkim olduğu bölgelerdeki evsizler için önemli bir gelişmeyi sağlayacağını düşünüyordu. Khalili, bu “Evsizler için ev” fikriyle, Birleşmiş Milletler’in 1987 yılında onayını aldı. Ardından, bu evlerin, sert rüzgarlara ve depreme pek dayanamayacağının görülmesi üzerine, Khalili, “seramik evler” fikrini üretti. 2004 yılında ise, mimarın yaratmış olduğu prototipler, Ağa Han Mimarlık Ödülünü kazandı.

Tahran’da dünyaya gelen Khalili, Tahran Üniversitesi’nde İran edebiyatı ve şiiri üzerine eğitim aldıktan sonra, 1950 yılında İstanbul’a gelmiş ve İTÜ’de mimarlık-mühendislik eğitimi almıştı.Güney Kaliforniye Mimarlık Enstitüsü’nde profesör olan Khalili, seramik evler ve dünya mimarlığı üzerine 5 de kitap yazmıştı.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

One Comment

 1. öncelikle, herkesin çalışma ve bahar bayramını kutlarım; umarım,
  her iki nitelik de, gözönünde ve kardeşçe kutlansın…….

  ardından adını ilk kez duyduğum(benim utancım-bilgisizliğim), mimar Nader KHALİLİ ‘ye Rahmet; yakinlerine ve mimarlara
  başsağlığı dilerim…….

  merhumun yaptığı çalışmalarda, düşük gelir gruplarına(fakirlere)
  yönelik uzun erimli çabası; gerçekten övgüye değer. son fotoğraftaki evlerin, harran(Urfa)dakileri andırması için ise:”Akıl
  İçin Yol Birdir !” diyebilirim. bitirirken, Nader KHALİLİ ‘nin
  Mimarlık Eğitimi’ni TÜRKİYE’de aldığını anımsatayım; kendisini
  saygı ve rahmetle anıyoruz…….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir