Yenilik, sürdürülebilirlik ve mimariyi birleştirir. Binanın formu algoritmalarla oluşturuldu ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerde 3D baskı yardımıyla üretildi ve bu da onu Latin Amerika’da türünün ilk binası haline getirdi. Dolce Gusto Neo Amiral Gemisi Mağazası, okyanustan geri kazanılan geri dönüştürülmüş plastiği biyolojik olarak parçalanabilen kapsüllerle birlikte makinelerinde kullanan Dolce Gusto Neo’nun lansmanı için tasarlandı. Bina mimarisi bizi, özellikle karşı karşıya olduğumuz iklim acil durumu göz önüne alındığında, tasarlayabileceğimiz potansiyel gelecekler üzerinde düşünmeye davet ediyor. Ayrıca, beton ve çelik gibi yenilenemeyen ve yüksek derecede kirletici kaynaklardan gelen malzemeleri kullanmayı bırakabilmemiz için sivil inşaatın acilen göz önünde bulundurması gereken alternatifleri de dikkate alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Konsepti

 

 

 

 

 

 

 

Narin kahve çiçeğinin beş yaprağından ilham alan Konsept Mağaza, her biri cam revak ile işaretlenmiş beş eksen boyunca oluşturulmuş bir kubbe gibi tasarlandı ve önü ve arkası net olmayan bir yapıya olanak tanıyor ve böylece etrafını saran yeşil alanın 360 derecelik manzarası ile akıcı bir geçirgenlik sunuyor. İç mekanlar, iç yapıdan yararlanıyor, mağazanın programını düzenliyor ve destek ve ürün teşhirleri için bir temel oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beş kavisli LED panel, eksenleri görsel olarak entegre etmeye yardımcı olan dairesel bir dijital içerik özelliği oluşturur. Cam tavan penceresi güneş ışığını içeri alır ve doğadan ilham alan bir formla tapınak benzeri bir atmosfer yaratır. Dolce Gusto Neo amiral gemisi, halka açık bir parka kurulmak, demokratik ve erişilebilir olmak ve 3D baskılı biyolojik olarak parçalanabilir mimarisini sergilemek üzere tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prefabrike yapı, yaygın olarak yeniden ağaçlandırılmış çam ağaçlarından yapılmış yapıştırılmış lamine ahşaptan (GLT) oluşmaktadır. Kalıpları, optimize edilmiş yapıdan sarkan malzeme ağırlıklarını en aza indiren bilgisayar dosyalarından öğütülmüş bir kabuk ile kaplanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amiral Gemisi Dolce Gusto Neo için ne kadar önemliyse, yerleşimi de yapının mühendisliğini takip etti. Yapımında kullanılan iki ana malzeme vardır: ahşap ve alçı. Depo yaklaşık iki yıl sonra söküldükten sonra, odun geri dönüştürülecek ve sıva ezilecek ve toprağa kalsiyum ve kükürt gibi besinler sağlayarak tarımsal gübre olarak kullanılacaktır. Birçok alışveriş merkezine kurulacak olan Dolce Gusto Neo kioskları, Konsept Mağaza ile aynı prensipleri takip ediyor. Formatları aynı zamanda beş eksen boyunca yerleştirilmiş kahve çiçeğine atıfta bulunur ve tamamen yeniden ağaçlandırılmış çam ağacından yapılmıştır. Tüm ahşaplar, bir kioskun yaşam döngüsünün sonunda geri dönüştürülebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taban, waffle formunda parametrik programlama kullanılarak dijital olarak tasarlandı, bağlantı parçaları ile birlikte akışkan bir yapı oluşturmak için algoritmalar kullanan bir modelleme türü ve tamamı CNC frezelendi. Her açı, izleyiciyi tezgahlarda ve kiosku çevreleyen dairesel LED ekranda sergilenen ürünlere çekiyor. Ahşap levhalar bile israfı en aza indirecek şekilde kesildi. kiosku çevreleyen dairesel LED ekran. Ahşap levhalar bile israfı en aza indirecek şekilde kesildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

 

 

Mimarlar: Estudio Guto Requena

 

 

 

 

 

Yıl: 2023

 

 

 

 

 

Fotoğraflar: Leonardo Finotti

 

 

 

 

 

Kreatif Direktörler: Guto Requenae Rodolfo Torres

 

 

 

 

 

Operasyonlar: Ludovica Leone

 

 

 

 

 

Proje Yönetimi: Camila Gonçalves

 

 

 

 

 

İletişim: Thalissa Bechelli

 

 

 

 

 

Mimarlık: Henrique Stabile, Rodolfo Torres, Mateus Fraga e Priscila Almeida

 

 

 

 

 

Müşteri: Nestlé

 

 

 

 

 

İnşaat Şirketi: 4Konstrüksiyon

 

 

 

 

 

Yönetim: CTE

 

 

 

 

 

Aydınlatma Tasarımı: Foco Luz & Desenho

 

 

 

 

 

Peyzaj Tasarımı: Juliana Freitas Paisagismo

 

 

 

 

 

Kurulumlar: RGK

 

 

 

 

 

Otomasyon: Bettoni Automaçãoe Segurança

 

 

 

 

 

Erişilebilirlik: Elisa Prado

 

 

 

 

 

İtfaiye Danışmanları: Engepoint

 

 

 

 

 

Sürdürülebilirlik Danışmanlığı: MateriaLAB

 

 

 

 

 

Grafik Tasarım: BFerraz

 

 

 

 

 

Şehir: São Paulo

 

 

 

 

 

Ülke: Brezilya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir