Çin’in Changbaishan Dağları bölgesinde turistler için 4000 metrekarelik bir eğlence merkezi inşa eden mimar Xu Tiantian, binadan çok binanın bulunduğu yerle ilgileniyor: dev bir dağın ardındaki yamaçlarda el değmemiş bir orman. XU’nun Pekin merkezli DnA_Design and Architecture firmasının yöneticisi, “Buranın güzelliği inanılmaz. Bu nedenle, doğayla anlaşmanın belki de en etkili yolu, onunla diyalog içine girmektir diye düşündük” şeklinde açıklıyor.

Tek bir büyük blok yapmak yerine XU, doğal formları olan ve içindeki fonksiyonların sinyalini veren bir üçleme yapmış. Yeni kurulan Baixi kentinin ilk binaları arasında bulunan bu projenin, gelecekte yapılacak binalar için yol gösterici olması hedeflenmiş.

Bir koyla ayrılan alana üç bina üçgen şeklinde yerleştirilmiş. 25 metre yüksekliğindeki ahşap ve çelik görünümlü, Info Tree adı verilen kule, pastoral bir görünüm yaratıyor. Parlak kırmızı çekirdekğe ise merdivenler ve bir asansör, ziyaretçileri yukarıdaki panoramik dağ ve orman manzaralı platformlara ulaştırmak amacıyla yerleştirilmiş.

Yakınında yer alacak olan Rock (kaya) isimli, dev beton ve neredeyse opak cepheli eğlence merkezi, dağ yamaçlarının yansıması gibi gözüküyor. Tiyatro, balo salonu, karaoke odalarının yer alacağı merkezde aynı zamanda kamusal dans alanı ve çatıda da Açıkhava performansları için bir amfi tiyatro tasarlanıyor.

Son bina ise, koyun hemen üzerinde yer alacak ve çevresi farklı yüksekliklerde yürüme yollarıyla çevrili bir dizi kapalı ve açık havuzun yer alacağı, Bridging Water (su köprüsü) adı verilen yapı. Kışın dışarıda buz pateni yapanlarla içeride havuza girenleri cam pencereler ayıracak. Cama eklenen çiçek desenleri, suyun yansımasıyla ışıltılı bir görüntü oluşturacak…

4 yıl önce başlanan projenin büyük bir bölümü tamamlanmış durumda.

Kaynak: Architectural Record

2 Comments

  1. Doğayla diyalog halinde binalar değil bence bunlar. Adı oyle olabilir ama doğayla uyumdan cok dogaya meydan okuyan ve hatta doğayla yarışan ‘dev’ kütlelere benziyorlar. Gördüklerim beni pek olumlu etkilemedi.

  2. Çin’in çok büyük bir nufusu buna bağlı kaynağı kontrol etmsinden dolayı zenginliği var görünüyor. Halka henüz yansımayan ve çalışanların çok zor durumda olduğu ülke kentlerine pırıltılı şeyler kondurmayı seviyor. Bir motvasyon arıyor herhalde bu yolla. Doğadan etkilenmelerine gelince, dünyanın en eski uygarlığı bir anlamda, çok doğal tabiattan etkilenmeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir