High Line bölgesinin tasarımcılarının, bölge parkının ikinci kısmını tanıttıkları sunum, bir şarkıyı andırır gibiydi: Güzellik, onu bulduğun yerdedir…

Field Operations tasarımcıları (Diller Scofidio + Renfro (DS+R) ve ortakları) 20. ve 30. Caddeler arasında kalan 10 blokluk bölgeyi, çimenle kaplayarak, bir billboardu manzara noktasına çevirerek, 3 blokluk bir alanı sadece çiçeklerle döşeyerek benzersiz bir güzelliğe imza attı. Field Operations genel müdürü James Corner ve DS+R ortağı Ricardo Scofidio’ya göre yeni sumak ağaçlarıyla çevrili olarak tasarladıkları platform da, platformun ayaklarında kendiliğinden büyüyen bitki türlerini korumak amacıyla yapılmış. Scofidio planın sunumunda, “binalar bölgede mikro klima etkisi yaratıyor ve hedefimiz bunu korumak” dedi.

25. Cadde’deki metal platform, altındaki geniş yeşil dokuyu sergilerken, gelişmesini de engellemiyor.

Corner da, 71 milyon dolara malolan ve gelecek yılın sonunda açılması beklenen bu doğa parçasında, bölgenin terkedilmişliğinden gelen melankolisini korumaya çalıştıklarını söylüyor. Corner, High Line denen bu bölgenin 5 aşamadan oluşan yeni düzenini anlatırken, bölgenin kendine has gizemini de koruduklarını belirtiyor.

26. Cadde’de bulunan cumba, ziyaretçileri bir nevi billboard gibi çerçeveliyor.

23. Cadde’deki bu “yeşillenme”, yayaları yürüme yolunu saran bitki harmanlarına doğru taşıyor. 22. Cadde’de ise, 23. Caddeden asansörle çıkılan ve doğu-batı yönlü manzara sunan açık bir tribün tasarlanmış. 26. Cadde’de, camla kaplı, boş bir billboard, 10. Cadde’ye doğru bakan izleyicileri çerçevelemekte. Tasarımcılar, iki büyük antreponun arasına bir üstgeçit tasarlamışlar. Konik ahşap yerine çelik direkler üzerine yerleştirilen platform, yürüme yolunun devamını oluşturuyor ve yerli bitki örtüsünün üzerinde yer alıyor. Ve bu yol, yayaları ileriki zamanlarda geliştirilecek olan Hudson Yards bölgesine yönlendiriyor.

 Batı Chelsea’ye uzanan yürüyüş yolu, doğal bitki örtüsüyle çevrilmiş.

Corner, High Line’ın, bir dünya başkenti için gerekli olan kontrpuan ihtiyacını karşılayacağını belirtiyor.

High Line’ı 30. Cadde ile birleştiren bir giriş

Kaynak: The Architect’s Newspaper
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir