Çevreye duyarlı Casona Sforza, eski ve yeniyi birbirine bağlayan çağdaş bir mimari ortaya koyuyor

Yazan Allie Shiell

 

 

 

Oaxaca-Meksika’nın Pasifik Kıyısı’nda yer alan Casona Sforza, mimar Alberto Kalach’ın butik otel konseptidir. Okyanusa yönelik 4.500 metrekarelik bir alanda yer alan tesis, eski ile yeniyi birbirine bağlayan çağdaş bir mimari ortaya koyan, bölgeye özgü, çevreye duyarlı bir konsepttir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çarpıcı mimari, dairesel bir yüzme havuzuna bakan bir dizi kemer içinde 11 konuk süitinden oluşmaktadır. Siteyi kesen doğrusal bir yolla erişilen havuz, manzaraya dört adım iner ve güzel gün batımlarına bakmak için ideal bir konuma sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

Bağlama ve bölgenin tarihine uygun olan kemerli formlar, ülkenin antik tuğla işçiliği ve tonoz yapım tekniklerinden yararlanmaktadır. Zorlayıcı formlarının ötesinde, tonozlar depremlere dayanmak için ideal yapılar olarak hizmet eder ve hacimli ve açık iç mekanlar ve tuğlanın soluk sarı rengi sayesinde odaları pasif olarak serin tutmaya yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç ve dış mekanlar doğada bohemdir ve kıyı kumundan yapılmış gibi görünen duvarlara uygulanan dokularla birlikte topraksı, doğal tonlara sahiptir. Beton ve ahşap kirişler, hacimleri farklı şekilde ve farklı yüksekliklerde kesişir.

 

 

 

 

 

 

Her kemer yolunda, manzarayı tamamen gizlemeden ve hava sirkülasyonuna izin vermeden mahremiyet sağlayan küçük gizlilik panjurlarına sahip özel yapım ahşap bir kapı vardır. Buna ek olarak, lavabolar ve küvetler gibi sabit mobilya elemanları, bina yerinde bulunan ve yaşanmak üzere yontulmuş bir taşmış gibi, yerinde oyulmuş izlenimi verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobilya ve dekorun çoğu, küçük Teotitlán del Valle köyünde dokunan kilimler ve Veracruz’un liman kentinden palmiye yapraklı lambalarla Meksika’da yapıldı. Yucatan Yarımadası’nda perdeler, sandalyeler ve hamaklar yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ek parçalar arasında, Oaxaca’da sürdürülebilirlik ve yerli kültüre odaklanan bir topluluk olan Pueblo del Sol’un bir parçası olan sanatçıların minderleri ve cam eşyaları yer alıyor. Sosyal proje, tarif edildiği gibi, Casona Sforza tarafından finanse ediliyor ve otelden arabayla yaklaşık bir saat uzaklıkta. Konuklar, otelde tüketilen ürünlerin nereden geldiğini öğrenmek için projeyi ziyaret edebilir, aynı zamanda doğal manzarayı deneyimleyebilir ve sıfırdan böyle bir topluluk oluşturmayı öğrenebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir