Tasarım: Blumer Lehman

Cambridge Camii gibi amiral gemisi Serbest Biçimli ahşap projeler, modern ahşap yapının alabileceği çarpıcı şekil yelpazesini göstermektedir. 2340 m2’lik bir alana yayılan ahşap konstrüksiyonda 1.000 kişilik mescit, kafe ve iki daire bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın iç kısmındaki sakin, odaklanmış atmosfer, 30 Serbest Biçimli, birbirine bağlı ağaç benzeri ahşap sütun tarafından üretiliyor. Geometri, ‘Merhametin Nefesi’ adı verilen tarihi bir İslami model tarafından yönlendirilir. Desen, nefes alma ritmini ve dolayısıyla yaşamı çağrıştırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parametrik tasarım, geometrik sanatçı Keith Critchlow ile işbirliği içinde Marks Barfield Architects tarafından yapıldı ve ahşap yapı, ahşap yapı uzmanları Blumer-Lehmann tarafından denetlendi. Bu yapı, Free Form bileşenler, geleneksel nervürlü ve ahşap çerçeveli yapı ve çapraz lamine ahşap elemanlar dahil olmak üzere çeşitli prefabrikasyon türlerinin bir karışımı olduğundan, Blumer-Lehmann AG’deki çeşitli farklı üretim tesisleri dahil edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Zorlukları

 

 

 

 

 

 

Cambridge Camii’nin zorlu Serbest Biçimli inşaatı, Blumer-Lehmann’daki programlama ve prodüksiyon ekipleri için bazı zorlu problemler ortaya çıkardı. 30 ağacın şekli gibi. İlk bakışta aynı gibi görünen ahşap kirişlerin kimisi betonla, kimisi ahşapla, kimisi ise hiçbir şeyle bağlantılı değil. Ayrıca çift kıvrımlıdırlar ve işlenmek üzere düz bir yüzeye yerleştirilemezler.

 

 

 

 

 

 

Parametrik Planlama

 

 

 

 

 

 

145 çeşitte 2.746 ayrı bileşen içeren bir tür modüler sistem geliştirilerek zorlu üretim, lojistik ve kurulum görevleri çözüldü. Bunu yapmak için proje ekibi parametrik planlamanın avantajlarından yararlandı. Parametreler öğeleri, düğümleri ve bağlantıları tanımlamak için kullanılır. Bu planlamanın sonucu, tasarımın çok ekonomik olduğunu kanıtlayan yalnızca 23 boşlukla sonuçlandığı anlamına geliyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cambridge Camii’nin parametrik planlaması, elemanları şekil, boyut ve bağlantıya göre farklı tiplerde düzenlemeyi mümkün kıldı. Parametrik veriler, üretim makinelerini doğrudan verimli ve hassas bir şekilde kontrol etti ve her bir bileşeni gerekli tasarım ve miktarda üretti. Ekonomik olarak en uygun üretim aracı. Parametreleştirme çabası, özellikle büyük, karmaşık Serbest Biçimli yapılar için karşılığını verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerçekler ve Rakamlar

 

 

 

 

 

3.000 serbest biçimli bileşen

 

 

 

 

 

2.000 m2 dış duvarlar

 

 

 

 

 

1.200 m2 iç duvarlar

 

 

 

 

 

2.000 m2 çatı alanı

 

 

 

 

 

2.000 m2 çapraz lamine ahşap

 

 

 

 

 

63 Çatı Penceresi

 

 

 

 

 

3 merdiven

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir