22AECOM, Luis Vidal + Architects ve Suffolk kısa süre önce Boston Logan Uluslararası Havalimanı’ndaki Terminal E’nin inşaatını, göz alıcı prizmatik sarı bir çatının zemininde 390.000 metrekarelik alüminyum set üzerinde beş yıllık, yaklaşık 640 milyon dolarlık bir projede tamamladı. Yeni inşa edilen bölüm, mevcut dış hatlar terminalinin kapasitesini artıran dört yeni kapıya sahiptir. Yeni bir güvenlik bölgesi, HVSC sistemi, restoran ve 21.000 metrekarelik devasa bir Delta Sky Club dahil olmak üzere iç mekanlar da yenilendi ve modernize edildi ve erişilebilir bir tasarım oluşturuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©luis vidal + mimarlar ve AECOM

 

 

 

 

 

 

 

Luis Vidal + Architects’in başkanı ve kurucu ortağı Luis Vidal’a göre sonuç, sürdürülebilir ilkeleri benimseyen dikkat çekici ve görsel olarak etkili bir yapıdır. Hem yolcular hem de personel için farklı, konforlu ve sağlıklı bir atmosfer sunmak için özel olarak tasarlanmıştır. Vidal ayrıca bunu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “Dördüncü nesil” havaalanı tasarımının öncü bir örneği olarak nitelendiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terminal E genişlemesi Bir Odak Noktasıdır

 

 

 

 

 

 

 

Yakın zamanda tamamlanan havalimanı, Massport’un salgından önce Logan Havalimanı için başlattığı kapsamlı sermaye planının odak noktası olmaya devam ediyor. Projenin finansmanı İki Partili Altyapı Yasası’ndan geldi. Ekleme, Minoru Yamasaki’nin o zamandan beri yıkılan bir planını ve 2018’de SOM Terminal E’nin genişletilmesini içeren havalimanının mimari mirasına katkıda bulunuyor. Basında çıkan haberlere göre, Başkan Biden, geçen yıl Eylül ayında şantiyeye yaptığı ziyarette Vidal’ın duygularını yineledi ve yeni havalimanını Amerika’nın tepedeki şehrinin “modern bir terminaline layık” olarak nitelendirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vidal, terminal için istenen finişi elde etmek için İsviçre’deki Monopol Colors laboratuvarlarını bizzat ziyaret etti. Ziyareti sırasında, şehrin farklı tuğla binalarından ve kültürel mirasından ilham alan ‘Boston Red’ adlı benzersiz bir gölgenin patentini almaya çalıştı. Bu özel renk, kampüs yaşamını, Back Bay bölgesini, yaz beyzbol maçlarını ve canlı sonbahar yapraklarını anımsatan sıcak ve davetkar bir tonalite sağlayan, değişen güneş ışığı açılarıyla dönüştürücü bir etkiye sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boston.com ile daha önce yaptığı bir röportajda Vidal, ‘Boston Kırmızısı’ renginin turuncudan bordoya ve kırmızıya kadar bir dizi tonu kapsadığından bahsetmişti. Bu özel renk tonunun Boston’un özüyle güçlü bağlantıları vardır, çünkü şehrin çeşitli ikonik sembolleri kırmızı renkle ilgilidir. Ayrıca, ‘Boston Red’in gölgelendirilmesi, terminalden görülebilen büyüleyici gün batımlarını çoğaltmayı amaçlıyor. Vidal, bu eşsiz rengin yalnızca Boston Logan için kullanıldığını ve başka bir yerde kullanılamayacağını vurguladı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje sırasında AECOM, bir sürdürülebilirlik stratejisini binanın tasarımına ve inşasına entegre etme konusunda eşit bir bağlılık gösterdi. Şirket, çevreye duyarlı uygulamalara olan bağlılıklarının altını çizen ABD Yeşil Bina Konseyi’nden LEED Gold sertifikası alma niyetini dile getirdi. AECOM’un baş mimarı, projenin başarıyla tamamlanmasının, esnek Boston bölgesinde seyahat için önemli talebin kanıtı olarak hizmet ettiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir