Tasarım: Johnsen Schmaling Architects

 

Sacramento’nun Newton Booth semtinde, R Street bir tarafta tek aileli bungalovlar, diğer tarafta hafif endüstriyel binalar ile çevrilidir. 440 metrekarelik, dört üniteli bir apartman kompleksi olan Blok 27, Kaliforniya’nın en kalabalık şehirlerinden birinde pazarın ihmal edilmiş bir kesimini hedef alan bu sınır boyunca bir dolgu yeri kullanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milwaukee merkezli Johnsen Schmaling Architects tarafından tasarlanan Block 27, bir ve iki yatak odalı dairelerin her birini içerir; birimleri 675 ila 900 feet kare arasında değişir. Partinin sıkı kısıtlamaları göz önüne alındığında, bina yukarı doğru uzanıyor, bu da güneydeki alçak yerleşim bölgesi ile kuzeydeki artan ticaret merkezleri arasındaki boşluğu kapatmaya başlayan üç katlı bir yükseklikle sonuçlanıyor. AIA kurucu ortağı Sebastian Schmaling, “Bizi bu site hakkında ilgilendiren şey, bu iki tipoloji arasındaki garip ikilikti” diyor.

 

 

Basit bir sedir ve çimentolu sıva paletinde kaplanan binanın cephesi, yekpare bir ahşap tabandan üçüncü kattaki çerçeveli, açık hava terasına yükseldikçe giderek şeffaflaşıyor. Schmaling, “Bu üçüncü katı, cepheyi kaydileştirmek ve gökyüzünü kapalı bir hacim yerine bu açıklıklardan görmek için oyduk” diyor. “Buradaki amaç, en üst seviyeye çıktıkça sesi aşındırmak ve sokakta sahip olduğu görsel ağırlığı azaltmaktı.”

 

 

Tabandan tavana pencerelerin ve dikey sarı çizgilerin düzensiz bir deseni, cephenin üst iki seviyesini noktalamaktadır ve çok aileli binayı yakındaki sade endüstriyel binalardan daha fazla ayırt etmeye yardımcı olur. Schmaling, “Bazıları sadece boyalı metal şeritler, diğerleri ise tüm kompozisyonu kendi siparişleriyle kaplayan LED ışık şeritleri” diyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Block 27’in kompakt alanı genişleyen, çimenli bir bahçeye izin vermese de, mimarlar binanın ortak üçüncü kat terasına açık alan sağladı. Cep boyutunda ve konumlandırılması zor olan bireysel balkonlar yerine, bu 64 metrekarelik ortak alan, sakinler arasındaki etkileşimi teşvik ediyor.

 

 

Mimarlar ayrıca park yerine bisiklet muhafazasını da seçerek Blok 27’nin ortak alanlarına sürdürülebilirlik kazandırdı. Seçim sadece projenin değerli kare görüntülerini korumakla kalmadı, aynı zamanda otopark eksikliği de sakinleri yakındaki hafif raylı hat da dahil olmak üzere daha sürdürülebilir toplu taşıma olanaklarından yararlanmaya teşvik ediyor.

 

 

Blok 27’nin tasarımı sadece bina tipolojileri ile konut sakinleri arasındaki ayrımları köprülemekle kalmaz, aynı zamanda sık sık görmezden gelinen orta pazara odaklanarak Sacramento’nun mevcut konutlarındaki boşlukları kapatmaya yardımcı olur. Schmaling, “Nüfusun iyi bir yaşam süren, ancak cazip konut seçeneklerinden fiyatlandırılan bir bütünü var” diyor. Blok 27’nin – küçük birim boyutu ile dengelenmiş ve nispeten daha düşük fiyat noktasıyla dengelenmiş tasarım ve kolaylıklara odaklanmasıyla, bölgedeki konut envanterinin “bulmacasının bir parçası” sağlanmasına yardımcı olabileceğini umuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

Proje: Blok 27, Sacramento, Kaliforniya.
Müşteri: Bağımsız Sermaye
Mimar / Peyzaj Mimarı / Aydınlatma Tasarımcısı: Johnsen Schmaling Architects, Milwaukee.
Brian Johnsen, AIA, Sebastian Schmaling, AIA (sorumlu müdürler); Andrew Cesarz,
P.J. Murrill, Ben Penlesky, Angelina Torbica, Matt Wendorf (proje ekibi)
Yapısal Mühendis: Core 4 Mühendislik
MEP Mühendisi: LP Danışmanlık Mühendisleri
İnşaat Mühendisi: KPFF Danışmanlık Mühendisleri
Genel Yüklenici: Bağımsız Sermaye Yapıcıları
Can Güvenliği: Ultimate Fire Systems
Boyut: 440 brüt m2; 64 m2 (ortak çatı terası)
Maliyet: 921.000 dolar

 

 

 

Kaynak : www.architectmagazine.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir