Office of Political Innovation, çocuklar için tasarımda eğlenceli ve saygısız bir tasarım yaklaşımı benimsiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editör: Allie Shiell

 

 

 

 

 

 

Madrid’in eteklerinde, Encinar de los Reyes’te, Siyasal İnovasyon Ofisi’nin yanında bulunan Reggio Okulu, mantar duvarlar, beton kemerler, eksantrik çatılar ve yuvarlak pencereler gibi unsurlarla hayal gücünü harekete geçiren cesur ve tuhaf bir okuldur. Reggio Pedagojik Araştırma ve Yenilik Merkezi’nin altı katlı pilot projesi, 1940’larda Loris Malaguzzi tarafından kurulan ve çocukların liderliğindeki öğrenme biçimlerini teşvik eden İtalyan eğitim modeli üzerine modellenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aynı zamanda Columbia Üniversitesi Mimarlık, Planlama ve Koruma Okulu’nun başkanı olan şirket müdürü Andrés Jaque, binayı her katı farklı bir his ve mimari tarz sunan bir “dikey şehir” olarak tasarladı. Öğrenciler sınıfta yükseldikçe, binada dikey olarak hareket ederler.

 

 

 

 

 

 

 

Binanın üst katlarında, geri kazanılmış su ve toprak depolarıyla beslenen kapalı bahçelerle çevrili ara sınıflardaki öğrencilerle tesisler daha karmaşık hale geliyor. Bu anlamda bina, homojenleşmeden ve tek tip standartlardan kaçınan bir ekosistem türüdür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın ikinci katında peyzaj ölçekli kemerler aracılığıyla çevredeki ekosisteme büyük bir boşluk açılıyor. 5.000 metrekarelik alan 26 fitin üzerindedir ve yarı kapalı, kozmopolitik bir agora olarak tasavvur edilmektedir. Alan içinde ekolojistler ve edaphologists, böcek, kuş, yarasa ve kelebek topluluklarını barındırmak ve beslemek için küçük bahçeler tasarladılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu binanın tasarımı, inşası ve kullanımı, düşük bütçeli bir strateji izleyerek ve ekonomik bir yaklaşım benimserken yüksek düzeyde sürdürülebilirlik elde etmeyi amaçlamaktadır. Örneğin, okul alanını yatay olarak genişletmek yerine, okulun dikey yapısı binanın ayak izini en aza indirir, böylece cephe alanlarını azaltır ve temel tasarımını optimize eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzeme spesifikasyonu ile ilgili olarak, sarımsı kahverengi bir mantar birincil dış malzemedir. Bu doğal ürün Extramadura, İspanya ve Alentejo, Portekiz’den temin edilmiştir ve dış cephe kaplaması ve ısı yalıtımı işlevi görmektedir. Madrid düzenlemelerinin gerektirdiğinin iki katı olan R-23.52’lik bir termal performans sağlamak için binanın dış hacminin hem dikey hem de eğimli kısımlarına uygulanır. Bu, okulun içini ısıtırken pasif olarak tüketilen enerjinin %50 oranında azaltılmasına katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak, bina kasıtlı olarak asma tavanlardan, teknik zeminlerden, duvar kaplamalarından ve havalandırmalı cephelerden yoksundur. Bu önlem, cephelerde, çatılarda ve iç bölmelerde kullanılan malzeme miktarını %48 oranında azaltır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir