Yetkililer nihayet Berlin’in “tahterevalli” si için yeniden birleşme anıtının zeminini hazırladı…

 

Editör: MATT HICKMAN

 

Önemli gecikmelerden ve tartışmalardan sonra, geçtiğimiz ay Berlin’de, 1989’da yeni, birleşik bir Almanya’ya geçilmesini  isteyen protestocuları onurlandıran interaktif bir anıt üzerinde çalışmalara başlandı. Stuttgart ve Berlin’de ofisleri olan bir mimarlık firması olan Milla & Partner tarafından tasarlanan anıt, Almanya’nın yeniden birleşmesini ilk anan anıt oldu.

Berlin’de yer alan kinetik bir heykel olan Ulusal Özgürlük ve Birlik Anıtı’nın kuşbakışı görünümü. (© Milla ve Ortağı)

 

 

Yavaşça yukarı ve aşağı kaymak için tasarlanmış devasa bir cam ve çelik servis tabağı şeklindeki anıt – bir tahterevalli veya sallanmak hissiyle –  insan kümeleri her iki uçta da durduğunda mümkün görünüyor. Yavaşça eğimli kase içindeki büyük boyutlu harfler: Wir sind das Volk. Sind ein Volk (“Biz halkız. Biz tek halkız”). 164 metrelik anıt, bir zamanlar Alman Demokratik Cumhuriyeti (GDR) tarafından 1949’da çıkarılan bir atlı Kaiser Wilhem I heykelini destekleyen bir kaidenin üzerine inşa ediliyor.

 

 

Ulusal Özgürlük ve Birlik Anıtı olarak adlandırılan projeye ilk olarak 2007 yılında Alman parlamentosu tarafından önerildi, ancak BBC News’e göre “bütçe nedenleri ve ayrıca yarasaların eksikleri nedeniyle uzun süreli aksiliklerle karşılaştı.

 

 

Yasalar ve bütçe sorunları bir yana, kamu alaycılığı ve güvenlik endişeleri de, Berlin’in kalbinde, yeniden inşa edilen Stadtschloss’un karşısındaki süpürücü bir yaya meydanının boşalan merkezi olarak hizmet edecek uzun zamandır beklenen, yaklaşık 19 milyon dolar maliyetli anıtın eleştirilmesine neden oldu.  2011’de Reuters, Berlin Mimarlar ve Mühendisler Birliği direktörü Uwe Hameyer’in, titizlikle tasarlanan anıtın üstüne aşırı yüklenebilecek turistlerle ilgili endişelerini dile getirdiğini bildirdi.

 

 

“Uygun mühendislik çalışmalarıyla görünüşe göre bitti, ancak bir turist çekim alanı olacak ve panik reaksiyonu ile sonuçlanabilecek çok fazla insanın tırmanmamasını sağlamak için yeterli güvenlik olmalı” dedi.

 

 

Mimarlar için anıt, ziyaretçilerin “her gün katılımı ve etkileşimi yoluyla” şekillenecek… (© Milla ve Ortağı)

 

 

Kavramsal çizimlerde görüldüğü gibi, içbükey yapı çitlenecek, böylece ziyaretçiler hareket halindeyken anıtın üzerine  çıkılamayacak. Reuters, eskisi ve güvenlik unsurlarını içeren yeni bir yeniden birleşme anıtı ironisinin, çoğu Alman gibi, halk anıtlarıyla dolu bir ilişkisi olan Berlinlilerde kaybolmadığını kaydetti.

 

 

Reads Milla & Partner’ın bu “gerçek sosyal heykel” konusundaki açıklaması :

 

 

Anıt, ziyaretçileri iletişim kurmaya ve birlikte hareket etmeye davet ediyor. Hareket, bir grup olarak birlikte çalışan ziyaretçiler tarafından gerçekleştirilecek: hareketlerinin gücü ile canlanacak. Animasyonlu olacak ve sadece tefekkür için bir nesne değil: 1989’da Almanya’daki barışçıl devrimin estetik olarak sürekli değişen ifadesi.

 

 

Özgürlük ve birlik statik koşullar değildir, katılım ve etkileşim gerektirir. 1989 barışçıl devriminde olduğu gibi, insanların hareketi yaratmak için iletişim kurmaları ve ortak eyleme karar vermeleri gerekiyor.

 

 

Gücü rakamlarla gösterilir: Kasenin bir yarısında, diğer yarısına göre en az 30 kişi daha fazlaolduğunda, kase yavaşça ve yavaşça hareket etmeye başlar. Bu anıt yeni perspektiflere açılıyor. Anıtın icracı, değişen doğası, görülmesi ve kişisel olarak deneyimlenmesi gereken bir şeydir.

 

 

Şimdi kırılmış olan Ulusal Özgürlük ve Birlik Anıtı’nın tamamlanması ve 2021 sonuna kadar halka açılması bekleniyor. Anıtın açılışı ilk olarak Kasım 2019’da 30. yıldönümü Berlin duvarının yıkılışı için düşünülmüştü.

 

 

Kaynak: www.archpaper.com

 

One Comment

  1. Esasında müthiş bir anı-anıt yapısı, boyutlarıyla olduğu kadar anlayışıyla önemli bir başlangıç bence. İnsanlar üstüne çıkınca hareket ediyor, hareketli bir mekanizma kurgulanıyor ve insan katılımının dengeleri değiştireceğini müjdeliyor. Bu yönüyle çok mühim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir