Mimar Rafael Vinoly’in geçtiğimiz hafta tanıttığı Battersea Enerji İstasyonunun muazzam 300 metre yüksekliğindeki bacası ve eko-kubbesi, bina için yapılan yenileme projesinin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor.

Yeni Battersea tasarımı

Proje sahibi ve geliştiricisi Real Estate Opportunities olan, 4 milyar Pound’a malolacak karışık kullanımlı bir tesisi öngören şema, İngiltere’de şimdiye kadar yapılmış olan en gelişmiş sürdürülebilir gelişme projesi oldu. Ayrıca proje, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan 2. derece enerji istasyonlarının arasına girdi.

Projenin master planı toplam 750 bin metre karelik alanda konut, ofis ve ticaret alanları gibi kullanımları da getiriyor.

 

Battersea tasarımı

Projedeki bir teras bahçesi

Vinoly, “Enerji İstasyonunun dikkat çekici mimari yapısı, halkın alana ve sahil şeridine erişimini arttıracak ve yeni konut alanlarının geometrisine uyum sağlayacak şekilde tasarlandı” diyor.

Tasarım projesinin sahil şeridinden bir görünüm

Gilbert Scott tarasından tasarlanan büyük sanayi merkezlerinin açık bir yapıda olduğu ve yeniden kullanılmaya başlanan bacaların, tabana yerleştirilmiş olan yeni biyo-enerji santrali tarafından üretilen su buharının yeniden kullanılmasını sağlayacağı söyleniyor.

Türbin salonu

Ayrıca doğal olarak havalandırılan kulenin genel olarak ofis ve konut işlevlerinden meydana geldiği belirtiliyor.

Genel görünüm

REO, yenilemenin 6 temel amacı olduğunu söylüyor:

  • Battersea Enerji İstasyonu için hassas bir yenileme,
  • “Sıfır karbon” hedefine uygun bir çevre yaratma,
  • Sürdürülebilir bir karışık kullanım getirme,
  • Nine Elms Koridorunu da içine alan bir yenileme,
  • “Uygulanabilir” bir proje yaratma,
  • Toplu taşıma çözümlerini kolaylaştırma.

Kaynak: bdonline

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir