Barselona, merkezi caddelerin üçte birini araçsız yeşil alanlara dönüştürecek

 

 

Editör: Lizzie Crook

 

Barselona şehir meclisi, hava kirliliğiyle mücadele etmek için Eixample bölgesindeki üç caddeden birini yeşil, araçsız kamusal alanlara dönüştürme planlarını duyurdu. Plan kapsamında, 21 sokak ve 21 yol kavşağı küçük parklara ve meydanlara dönüştürülecek – Barselona Şehir Meclisi’ne göre “yaya ve temiz havanın olduğu” 33.4 hektarlık alan yaratılacak. 10 yıl sürmesi beklenen dönüşüm, Katalan başkentindeki aşırı kirliliği azaltma ve burayı daha sağlıklı, daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir yaşam alanı haline getirme girişimidir.

 

 

 

 

 

Planlar merkezi Eixample bölgesine odaklanıyor Barselona Şehir Konseyi’nin ana planı, şehrin duvarlarla çevrili merkezinin ötesine uzanması gerektiğinde ortaya çıkan Barselona’nın ortaçağ kalbini çevreleyen sokak ızgarası olan Eixample sokaklarına odaklanıyor. Geniş bulvarlarla birbirinden ayrılan karakteristik sekizgen bloklarıyla Eixample, 19. yüzyılda şehir plancısı Ildefons Cerdà tarafından geliştirildi, ancak o zamandan beri arabalarla boğuldu.

 

 

 

Konseye göre, bu bölge “nüfus yoğunluğu ve yüksek trafik ve kirlilik seviyeleri nedeniyle şehrin geri kalanında çok yüksek bir potansiyel etkiye sahip olduğu” için dönüşüm için önceliklendiriliyor. Barselona Şehir Meclisi, “Cerdà planı … 19. yüzyılın sonunda Barselona’yı modernize etmek ve daha iyi halk sağlığı koşulları elde etmek için tasarlandı” dedi. “Mevcut bağlamda, şehrin bu geniş alanı, bu kentsel dönüşüm ruhunu yeniden kazanmak ve 21. yüzyılda Cerdà planını güncellemek için bir kez daha mükemmel bir fırsat.” Daha geniş Superillas ana planının şema bölümü Plan, belediye meclisinin 2016 yılında kurulan mevcut Superillas ana planının bir uzantısıdır.

 

 

 

 

Superillas veya Superblocks, Barselona’da trafiği azaltmak ve kamusal alanı en üst düzeye çıkarmak – şehrin kronik kirlilik sorununu çözmek için tasarlanmış alanlardır. Paris, simgesel mimariye göre ağaç dikme planlarını açıkladı İlgili hikaye Paris, mimari yapıların etrafına “şehir ormanı” dikerek yeşile dönmeyi planlıyor.

 

 

 

 

 

Şimdiye kadar, konseyin, zararlı nitrojen dioksit seviyelerinde yüzde 33’e varan bir azalma sağladığını iddia ettiği altı Superilla var – bu, arabalardan kaynaklanan emisyonlardan oluşan bir gaz. 2019’da Barselona, ​​şehir genelinde nitrojen dioksit seviyelerinin hem AB hem de Dünya Sağlık Örgütü’nün sınırlarını aştığını kaydetti. Aynı rapor, Eixample’nin tüm ilçeler arasında en yüksek kirlilik düzeyine sahip olduğunu ve bölgedeki ölümlerin yüzde 23’ünden sorumlu olduğunu belirtti. Üç caddeden biri dönüşecek Eixample’nin hedefi, sokaklarından üçte birini küçük parklara dönüştürmektir. Yol kavşaklarında yapılacak 21 yeni plazanın yanı sıra, bu tüm yöre halkına evlerinin 200 metre yakınında güvenli bir açık alan sağlayacak. Karayolu erişimindeki azalmayı telafi etmek için, belediye bölge genelinde toplu taşımaya erişimin “garanti edileceğini” söyledi.

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir