Tasarım: Foster + Partners,

Bangkok’un eteklerinde Forestias gelişiminin hayati bir bileşeni olan Mulberry Grove Villaları yerden yükselmeye devam ediyor. Tayland’da F&P (Thailand) Ltd. olarak faaliyet gösteren Foster + Partners, mülkün genel yerleşimini tasarladı.

 

 

Mulberry Grove Villaları projesi, uyarlanabilirlik ve açıklık yoluyla Tay kültürüne çok uygun, iyi tasarlanmış bir mimari üretmek için Tayland avlu evlerinden ipuçları alıyor. Şu anda ahşap bir kulüp binası ve üç bitmiş villa var. Bu yazın ilerleyen saatlerinde, son beş ev tamamlanarak kompleksin ilk aşaması tamamlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foster + Partners Ortağı Sunphol Sorakul, “Şantiyede devam eden inşaatı görmekten mutluyuz. Mahalle, insanları doğaya yaklaştırıyor ve geleneksel bir evde ulaşılması zor veya zor olan yatay mekansal ilişkilere ışık tutuyor. Villalar tek tek kiralanabileceği gibi altılı gruplar halinde de kiralanabiliyor, bu da onları çocuklu aileler için ideal kılıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çekici Mulberry Grove Villalarının Tasarımı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mulberry Grove villalarının giriş katında garajlar, yardımcı odalar ve asansörlü bir fuaye bulunmaktadır. Geleneksel Tay konutları gibi, mülkün geri kalanı bakımlı ve birincil yaşam alanları zemin seviyesinden yüksek. Bu hayati alanlar, havanın daha az sıcak olduğu ve tropik yağmurlar sırasında boğulmalarının güvenli olduğu ağaç sınırının üzerindedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fuayeden erişilebilen birinci kat, geniş bir veranda etrafında inşa edilmiştir ve bir aile odası ile manzaralı bir yemek alanına sahiptir. Veranda kaplı güverteye açılan büyük sürgülü cam kapılar vardır. Geleneksel Tay evlerinin temel bir özelliği, çeşitli yaşam alanları arasında bir geçit görevi gören avludur. Çok işlevlidir, yani birden çok amaç için kullanılabilir ve temiz havayı evin içinde dolaştırarak çevreye yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avlu etrafında çevre duvarlarının olmaması, aile üyelerini birbirleriyle etkileşime teşvik eder. Aile süiti ve ana yatak odası üst katta yer almakta olup ana kattaki büyükanne ve büyükbaba odasından aile alanının kesintisiz manzarasına sahiptir. Günün herhangi bir saatinde çok yönlü oda bölünmesine izin veren birkaç katlanabilir ekran da mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

 

Kulüp binası, Mulberry Grove Villas’ın topluluk odak noktası, 56-glulam-kiriş, kemerli ahşap yapı. Sarkan kanatlar hava şartlarından korur ve çatının eğimi yağmur suyunun toplanmasını kolaylaştırır. İçeriyi doğal ışıkla dolduran büyük bir merkezi tavan penceresi vardır ve yüksek tavanları hava sirkülasyonunu iyileştirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok amaçlı bölümde spor salonu, çocuk dostu oyun alanları, konferans salonları, ortak ofis alanı ve okuma odası bulunmaktadır. Kulüp binası, özel bir havuza açılıyor ve nefes kesen manzaranın sizi beklediği ormana iniyor. Mulberry Grove villalarının tamamı bir sonraki inşaat aşamasında tamamlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir